Oroszország februári ukrajnai inváziója miatt Svédországban és a szomszédos Finnországban is a közélet legfontosabb témája az esetleges NATO-tagság lett. Oroszország többször is figyelmeztette mindkét országot a lehetséges következményekre.
A Svenska Dagbladet című újság szerdán arról számolt be, általa meg nem nevesített pártforrásokra hivatkozva, hogy a kormánypárt átgondolta a NATO-tagsággal szembeni ellenállását, és júniusra kérvényezni kívánja a tagságot.
A svéd kormányfő azt nyilatkozta, hogy még elemzik az ország biztonsági helyzetét, és nem kívánta kommentálni azokat a médiaértesüléseket, amelyek szerint pártja úgy döntött, hogy támogatja a NATO-csatlakozási pályázatot. A finn kollégájával, Sanna Marinnal közös szerdai sajtótájékoztatón Andersson elmondta, hogy minden jövőbeli álláspont magában foglalja majd a Finnországgal való további szoros biztonsági együttműködést.
Sanna Marin finn kormányfő ugyanezen a sajtótájékoztatón ugyan nem közölte, hogy mikorra várható a finn döntés egy esetleges NATO-csatlakozásról, de azt mondta, hogy az "gyors lesz", és "heteken, nem hónapokon belül" fog megszületni.
Bár a szociáldemokraták támogatása biztosítaná a többséget a csatlakozáshoz a parlamentben, Andersson jelezte, hogy ehhez 3/4-es támogatásra lenne szükség a törvényhozásban, vagyis más pártok álláspontjának is súlya van.
A legnagyobb ellenzéki párt, a Mérsékeltek csatlakozáspártiak, olyannyira, hogy a szeptemberi általános választások előtt ez fontos kampánytémájuk lesz, és ha nyernek, akkor benyújtják a felvételi kérelmüket a NATO-ba. Már amennyiben ez addig nem történik meg. (Bloomberg)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.