Mintegy 5,7 millió embert sújthat éhínség a következő három hónapban Pakisztánban az áradások miatt, figyelmeztetett az ENSZ humanitárius ügyeket koordináló hivatala (OCHA).
A pakisztáni katasztrófavédelem legújabb adatai szerint 1695 ember halálát okozták a szokatlanul heves monszunesőzés miatt kialakult árvizek. Összesen 33 millió embert érint a természeti katasztrófa. Több mint kétmillió lakóház megrongálódott, és százezrek élnek hetek óta sátrakban, ideiglenes szálláshelyeken.
A pakisztáni kormány szerint viszont nincs ok aggodalomra. Az országnak elegendő gabonatartalékai vannak, amik kitartanak a következő aratásig, de importáltak is külföldről.
Az OCHA hétfőn a Twitteren azt írta, hogy partnereivel együtt növelni kezdték a Pakisztánnak nyújtott élelmiszersegélyek mennyiségét, és már 1,6 millió olyan embernek segítettek, akiket közvetlenül érintettek az áradások. A hivatal arra figyelmeztetett, hogy egyre több megbetegedést okoznak a szennyezett vízben terjedő fertőző betegségek Szindh és Beludzsisztán tartományban.
A hónapok óta tartó természeti katasztrófa áldozatainak megsegítésére számos ország és ENSZ-szervezet küldött segélyt szállító repülőjáratokat Pakisztánba, de sokan panaszkodnak arra, hogy semmiféle segítséget nem kaptak, vagy csak túlságosan kevés támogatás jutott el hozzájuk.
A jelentés szerint közegészségügyi válság kockázata is fennáll. Rengeteg ember él egészségügyi szempontból nem megfelelő ideiglenes szállásokon, ahol alapvető szolgálatásokhoz sem jutnak hozzá.
Közel 130 ezer várandós nőnek lenne szüksége például sürgősen terhesgondozásra. Már az árvizek előtt is Pakisztán volt az egyik olyan ország Ázsiában, ahol arányaiban a legtöbb szülő nő vesztette életét, és a mostani helyzetben ez várhatóan tovább romlik majd.
A pakisztáni hatóságok adatai szerint az árvizek mintegy 30 milliárd dollár anyagi kárt okoztak. Több ezer kilométernyi utat és 440 hidat mosott el az ár, a közúti közlekedés helyenként összeomlott. Az ENSZ várhatóan még további 800 millió dollár felajánlását kérvényezi majd a nemzetközi közösségtől. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.