Maia Sandu államfő szerint Moldova drámai energiaválsággal küzd, és félő, hogy áram meg gáz nélkül marad a télen. Az ellátással már most is gondok vannak, és már mindennap kihívást jelent az ország energiaszükségletének biztosítása.
A moldovai elnök erről Bukarestben beszélt egy nemzetközi konferencián, amit a nemi esélyegyenlőségről, a nők politikai szerepvállalásáról tartottak a román parlamentben.
Sandu szerint a háború egyre közelít Moldovához, hétfőn már az ország területére hullott egy – ukrán energetikai célpontra kilőtt – orosz rakéta.
Azt mondta, a moldovai fogyasztóknak a földgáz a tavalyi ár hatszorosára nőtt, és jelenleg duplája a romániainak. Mióta Oroszország az ukrán hálózatokat bombázza, a Gazprom felére csökkentette a Moldovába szállított gáz mennyiségét – mondta.
A villamos energia terén is súlyos a helyzet: kérdésessé vált, hogy lehet-e még számtani a Dnyeszteren túli területeken (Moldova oroszbarát, szakadár részén) előállított energiára.
Sandu azt mondta, bár hatalmas erőfeszítéseket tesznek, hogy takarékoskodjanak, és a chișinăui kormány megpróbál támogatást nyújtani a kis jövedelmű embereknek, az energiaszámlák a családok jövedelmének 70-75 százalékára nőttek.
Sandu megköszönte Romániának, hogy következetesen segíti Moldovát, amikor csak szükség van rá. Azt mondta, ezekben a tragikus időkben Moldova csak a szabad világ segítségére számíthat, ezért „kérni és köszönetet mondani” jött Bukarestbe.
Sandu szerint Moldova elkötelezett az európai út mellett, és vállalja a szabadság árát. Amikor segítséget kérnek, nem a kényelmesebb élet érdekében teszik: azért van szükségük rá, hogy életben maradjanak a szabad világ részeként – mondta.
Sandu a chișinăui kormány elleni tüntetéseket a Moszkva-barát erőkkel szövetkezett, az emberek jogos elkeseredését önös céljaik érdekében kijátszó korrupt érdekcsoportok uszításának tulajdonította. Ezek szerinte úgy próbálják megúszni a felelősségre vonást, hogy lángra lobbantják, háborúba taszítják az országot. Drámai lenne az egész térség száméra, ha Moldvát visszafordítanák a demokratikus európai országok közösségéhez vezető útjáról – mondta a moldovai elnök a román parlament női törvényhozói előtt elmondott beszédében. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.