Zaklatás miatt szerdán bűnösnek találták Pető Attilát, akit gyerekkorában molesztált egy pap. Petőt az esztergomi érsekség két vezetője, Süllei László és az azóta koronavírusban elhunyt Snell György segédpüspök jelentette fel. A bíróság szerint zaklatásnak számít az, hogy Pető az ügyében folyó eljárásról és annak következményeiről érdeklődött. Az egyházi ügyiratokat azóta sem láthatta.
Petőt egykori ministránsként tizenhárom éves korában zaklatta Balázs atya, akinek mára mintegy húsz áldozata került elő. Ügyét 2016 óta követi a nyilvánosság, a 444-en mintegy húsz cikkben foglalkoztunk vele.
Első fokon megrovásban részesítették, de Pető és ügyvédje szimbolikus okok miatt fellebbezett a hat üzenet és a „túl sok" telefonhívás miatt kiszabott ítélettel szemben. Szerintük minden túlélőre nézve fontos üzenet lett volna, hogy végül ne az áldozatot kiáltsák ki zaklatónak. Petőt másodfokon is bűnösnek találták.
Ez az ügy nemcsak a túl sok vagy túl kevés telefonhívásról, hanem az igazság kereséséről és annak megakadályozásáról szól, mondta a Pető Attilát képviselő ügyvéd és a Helsinki Bizottság munkatársa, Fazekas Tamás a tárgyalás után. Pető szerint a küzdelme semmiképp sem volt hiábavaló.
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden
moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a
kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg. Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy
döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk,
és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség
és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is
várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol
hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.