Sajtótájékoztatót tartottak a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) székházában Ferenc pápa áprilisi látogatásáról. Túl sok újdonság nem volt a hétfői bejelentésekhez és az azóta adott püspöki interjúkhoz képest, ami annak is köszönhető, hogy a szép számban összegyűlt újságírók egyáltalán nem kérdezhettek.
A folyosón viszont feltehettem néhány kérdést az MKPK elnökének, Veres András győri püspöknek, miután megígértem, hogy csak a pápalátogatásról kérdezem. Felidéztem, hogy Ferenc pápa saját elmondása szerint rendszeresen, „szinte hetente” találkozik szexuális visszaélések áldozataival, és a mostanihoz hasonló apostoli látogatásai során is meghallgatott már olyan embereket, akiket katolikus papok molesztáltak. Arra voltam kíváncsi, hogy a magyarországi látogatás tervezésekor felmerült-e ez a lehetőség.
Veres András válasza: Előzetesen, ami kérések szerepeltek, hogy milyen találkozókat szeretne a Szentatya, azokat valósítottuk meg. Ez nyert elfogadást, ezt tudjuk megvalósítani.
444: Tehát akkor a magyar egyház részéről, vagy akár a Vatikán részéről nem volt ilyen kezdeményezés, hogy találkozzon a pápa áldozatokkal?
Veres András: Nem mi vagyunk a kezdeményezők.
444: Önök ezek szerint nem tesznek javaslatokat arra, hogy milyen csoportokkal találkozzon a pápa?
Veres András: Nem, hiszen az a Vatikán kérése, a Szentatya kérése, hogy kikkel szeretne találkozni. Egy ilyen rövid, háromnapos látogatás során nyilván nem tud mindenkivel találkozni.
Ferenc pápa 2021-es látogatásakor egy katolikus pap három áldozata szeretett volna találkozni a pápával, de a Vatikán budapesti nagykövetsége illetékesség hiányában a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszust szervező esztergomi érsekséghez irányította Pető Attilát és két társat. Oda viszont nem akartak fordulni, mert Petőt az érsekség vezetői korábban feljelentették zaklatásért, amiért információkat akart szerezni a saját ügyéről, illetve találkozni akart Erdő Péter bíborossal. Míg nyugatabbra általános gyakorlat, Magyarországon nem tudunk róla, hogy egy püspök találkozott volna áldozatokkal.
Túl ezen, a sajtótájékoztató legnagyobb újdonsága az volt, hogy bemutatták a pápalátogatás hivatalos logóját. Ennek „központi eleme a budapesti Lánchídra utal, amely Magyarország legrégebbi állandó dunai hídja. Az ország és a főváros fontos jelképe, amelyet eredetileg azért építettek, hogy összekössék Budát és Pestet. Ez arra a Szentatya által többször hangsúlyozott gondolatra utal, amely szerint fontos az emberek között hidakat építeni.”
Mint azt már korábban tudni lehetett, a katolikus egyházfő nemcsak misézni fog április 28. és 30. közötti magyarországi látogatása során, hanem találkozik egyházi és állami vezetőkkel, papokkal és szerzetesekkel, a társadalmi élet és a diplomáciai testület, illetve az egyetemi és kulturális élet képviselőivel, továbbá vakokkal, szegényekkel és menekültekkel is.
A szerda délelőtti sajtótájékoztatón Erdő Péter esztergom-budapesti érsek reményét fejezte ki, hogy Ferenc pápa útja „lelki ösztönzést” és „új indítást” fog adni az egész magyar népnek. A bíboros felidézte: Ferenc pápa már a 2021-es Nemzetközi Eucharsztikus Kongresszus budapesti miséje után, a repülőtérre menet jelezte, hogy szívesen visszatérne Magyarországra. Ezúttal nem egy nemzetközi rendezvényre jön, áprilisi útja a magyar közösségnek szóló lelkipásztori látogatás. Ahogy az MTI írja, kitért arra, hogy természetesen egy ilyen látogatásnak része a világi vezetőkkel való találkozás is, ahogy ez mindjárt itt tartózkodása első délelőttjén, pénteken megtörténik majd. A pápa látogatásának további programjai szimbolikusak, egy-egy közösségnek szólnak.
Michael Wallace Banach apostoli nuncius a sajtótájékoztatón kiemelte: Magyarország az első, ahova Ferenc pápa kétszer is ellátogat. Apostoli útja nemcsak tovább erősíti a Szentszék és Magyarország kapcsolatát, hanem tanúságtétel is arról, hogy a kereszténységet tovább lehet adni a következő nemzedékeknek. Ferenc pápa áprilisi látogatása a 41. nemzetközi útja lesz.
Április végén tesz apostoli látogatást a pápa, aki a Kossuth Lajos téren tart majd szentmisét.
Sokat elmond az Eucharisztikus Kongresszust szervező esztergomi érsekség hozzáállásáról, hogy ez végül miért nem történhet meg.
Miután feljelentette az őt gyerekkorában molesztáló papot, Pető Attilát zaklatás miatt jelentette fel az esztergomi érsekség két vezetője, mert meg akarta tudni, miért nem tájékoztatják az ügyéről.