Dmitrij Peszkov szóvivő szerint a Wagner-vezért Belaruszba távozhat.
A minden esetben hiperaktív magyar külügyminiszter egyáltalán nem szólalt meg Prigozsin wagnereseinek nagy meneteléséről Moszkva felé. Egy olvasónk fotójának köszönhetően kiderült, hogy hol érhette Szijjártót az orosz-orosz összefeszülés híre: a Balatonon. Legalábbis olvasónk este Balatongyörökön fotózta le, ahol a Mango Beach étteremben evett, már amikor nem telefonált a parton. Szijjártó a közvéleménnyel nem osztott meg semmit.
Szijjártó ezen a strandon volt akkor is, amikor - saját elbeszélése szerint derékig a Balatonban állva - megtudta, hogy a BMW Debrecenben építi majd az új gyárát. Hogy az adriai jachtozás során miről értesült annak idején, arról viszont nem mesélt.
Orbán Viktort is egy étteremben látták ma. A miniszterelnök Tellér Gyula temetésén volt, utána Kövér Lászlóval látták ebédelni a második kerületi Émile Étteremben. A háborút nem viselő, mégis háborús lelkületben lévő miniszerelnök sem kommunikált semmit Prigozsinék meneteléséről, amit Lukasenka békemissziója állíthatott meg, legalábbis a fehérorosz diktátor szerint.
A magyar kormány mindössze ezt a semmitmondó közleményt adta ki ma. Annak idején, 2016-ban az Erdogan elleni puccs alatt Orbán nagyon hamar, még éjjel a támogatásáról biztosította a török elnököt.
Akkor ezzel nincs egyedül: veterán Oroszország-tudósítóktól mezei internetezőkön át a rosztovi utcán sétálókig nagyon sokan vannak, akik egyelőre értetlenül állnak a mai eseménysor előtt. És lehetne azt mondani, hogy egyszer majd kiderült, de igazából még azt sem lehet biztosra mondani, hogy nem jönnek újabb fordulatok.
Addig is itt a rosztovi stadion képe, ahol 5 éve ilyenkor a futballvilágbajnokság meccseit rendezték, most pedig azt az üzenetet sugározzák: „Egyek vagyunk, és a külső ellenséggel harcolunk. Hiszünk az orosz népben és az elnökünkben.”
Hogy Fehéroroszország jelentette be, hogy sikerült megállítani egy puccskísérletet Oroszországban, és a Kreml egyelőre még sehogy nem kommentálta a történteket.
Amilyen hihetetlen tempóban történtek a dolgok szombaton, annyira váratlan fordulatot vettek az események estére: előbb Lukasenka hivatala adott ki közleményt, hogy sikerült rávennie a Wagner vezérét, hogy adja fel a felkelést, majd nem sokkal később Prigozsin is azt közölte, hogy visszafordítja a Moszkva felé haladó egységeit.
Mint fogalmazott, a terveknek megfelelően:
Hangüzenetében arról beszélt, hogy 200 kilométert tettek meg ma a wagneresek egyetlen csepp vér kiontása nélkül, de nemsokára megváltozhatott volna a helyzet, és ezt el akarták kerülni, ezért döntött úgy, hogy visszafordulnak.
Szvjatlana Cihanouszkaja fehérorosz ellenzéki vezető szombaton felszólította a Lukasenka-rendszer képviselőit, hogy biztosítsák Fehéroroszország szuverenitását. „Ez a legjobb alkalom arra, hogy kiűzzük az országból az orosz katonákat. Ha elmulasztjuk ezt az esélyt, Oroszország azt teszi velünk is, amit Ukrajnával” – mondta az ellenzéki vezető a fehérorosz hadsereghez intézett videóüzenetben.
Cihanouszkaja szerint az orosz diktatúra háborút robbantott ki Ukrajna ellen, és most azt „bevitte a saját házába”. A száműzött ellenzéki vezető káoszról beszélt Oroszországban, amely szerinte egyre jobban hasonlít a polgárháborúra.
Aljakszandr Lukasenka és Vlagyimir Putyin az orosz-fehérorosz szövetség ürügyén megkísérelte belerángatni Fehéroroszországot is a háborúba, mondta Cihanouszkaja, aki szerint Putyin fehérorosz katonákat is megpróbálhat bevonni a belső konfliktusába, ami így fehérorosz konfliktussá alakulhat át.
Nem szabad megengedni, hogy Fehéroroszország Oroszország katonai műveleteiben vegyen részt, és különösképpen azt nem, hogy Oroszország katonai műveleteket hajtson végre Fehéroroszországban, mondta a politikus.„Fehéroroszországnak le kell zárni az Oroszországgal közös határát, és meg kell kezdeni az orosz katonák kivonását a fehérorosz területről” – mondta Cihanouszkaja. (MTI)
A korlátozás az egész moszkvai régióra vonatkozik, és az oktatási intézményekre is érvényes.
Jevgenyij Prigozsin ma a Wagner zsoldoscsoport élén nyíltan szembeszállt a Kremlel - ehhez képest nem volt olyan régen, amikor még azt sem ismerte el, hogy ő alapította volna a csoportot. Prigozsinról a nyugati sajtóban éveken át úgy fogalmaztak a nyugati sajtóban, hogy a Wagner „közelében van”, amikor pedig a Bellingcat leírta, hogy konkrétan ő a vezetője, Prigozsin pert is indított ellenük.
Ez megfelelt annak a taktikának, hogy a Wagner akciói tagadhatóak legyenek a Kreml számára, legalábbis formálisan.
Prigozsin először tavaly ősszel ismerte el, hogy ő áll a Wagner élén, miután megjelent róla a videó, amiben egy börtönben toborzott harcosokat.
A közösségi médiában már délután elkezdtek terjedni videók, amelyeken az látható, hogy a lipecki régión keresztül Moszkvába vezető útszakaszokon erőgépekkel improvizált torlaszokat emelnek.
A Meduza bejegyzése szerint ezzel a Wagner előtt már több utat is járhatatlanná tettek.
Nemrég Szergej Szobjanyin, Moszkva polgármestere nyilatkozatában azt írta, hogy az antiterrorista műveletre tekintettel a lakosok lehetőleg ne hagyják el otthonaikat, és amennyire lehet tartózkodjanak a városon belüli utazásoktól is. Délelőtt írtunk arról, hogy „antiterrorista intézkedéseket” vezettek be a fővárosban.
Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök szerint a világ katasztrófa küszöbén áll, ha az orosz atomfegyverek a „Wagner-banditák” kezébe kerülnek.
Medvegyev, aki jelenleg az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese, azt mondta, hogy a nemzet nem fogja hagyni, hogy a lázadás puccsba vagy globális válságba torkolljon, jelentette a TASZSZ állami hírügynökség. „Az emberiség történetében még nem volt példa arra, hogy a legnagyobb atomfegyver-arzenált banditák irányítsák” – mondta Medvegyev. „Egy ilyen válság nem korlátozódik egyetlen ország határaira, a világ a pusztulás szélére kerülhet”. (Sky News, Guardian)