Amióta 2022 februárjában Oroszország megtámadta Ukrajnát, az egész háború egyik legfontosabb kérdése, hogy mit reagál Kína. A nyugati hatalmak reakciója az első pillanattól kezdve következetesen ukránpárti, Peking esetében azonban nem egyértelmű a helyzet.
Kínának nem hiányzott az orosz-ukrán konfliktus, és kérdés, meddig hajlandó kitartani Moszkva mellett – írtuk a háború kitörése után néhány nappal megjelent átfogó cikkünkben, és a helyzet ma is hasonló. Kína, mint Amerika vetélytársa a két nagyhatalom közötti globális versenyben hajlamos inkább a Pekinghez hasonlóan diktatórikus Moszkvához húzni, de ez nem jelenti azt, hogy mindenben támogatnák Putyin félresikerült háborúját.
Az azóta eltelt másfél évben Kína hivatalosan az eufemisztikusan békepártinak nevezett álláspontra helyezkedett, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy egyik oldalt sem támogatja fegyverekkel. Pekingből ezt a háború során többször is hangsúlyozták. Háborúzó feleket azonban nem csupán fegyverszállításokkal lehet támogatni. Ahogy már idézett tavaly februári cikkünkben fogalmaztunk:
„Gyakran felmerülő vélemény, hogy a nyugati pénzügyi szankciók következtében Moszkva még inkább rá fog szorulni Peking támogatására, és ahogy szorulnak majd ki az orosz pénzintézetek és vállalatok a nyugati piacokról, úgy lesznek kénytelenek egyre inkább kínai tőke után nézni.”
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!