Szegényített uránt tartalmazó páncéltörő lőszert küld Amerika Ukrajnának

háború
2023 szeptember 02., 08:00

A Biden-kormányzat szegényített uránt tartalmazó páncéltörő lőszert küld Ukrajnának – derül ki egy dokumentumból, amely eljutott a Reutershez. Az értesülést két amerikai tisztviselő is megerősítette a brit hírügynökségnek. A lőszereket az amerikai Abrams harckocsikból lehet kilőni és várhatóan a következő hetekben szállítják őket Ukrajnának. Az egyik tisztségviselő szerint a most küldendő segélycsomag értéke 240 és 375 millió dollár között lesz attól függően, hogy pontosan mit tartalmaz. A csomag értékét és tartalmát ugyanis még véglegesítik. A Fehér Ház nem reagált azonnal a Reuters megkeresésére.

Abrams lő.
photo_camera Abrams lő. Fotó: WILLIAM WEST/AFP

Bár Nagy-Britannia már az év elején küldött szegényített uránnal töltött lőszert Ukrajnának, ez az első eset, hogy amerikai szállítmány is tartalmazna ilyeneket. A lépés valószínűleg vitákat vált majd ki csakúgy, ahogy a korábban küldött kazettás lőszerek ügye.

A szegényített uránnal töltött lőszerek használatát heves viták övezik, az ellenzők, mint például az Urániumfegyverek Betiltásáért Nemzetközi Koalíció, azt állítják, hogy a szegényített uránpor lenyelése vagy belélegzése veszélyes egészségügyi kockázatokkal jár, beleértve a rákos megbetegedéseket és a születési rendellenességeket.

Az urándúsítás melléktermékeként keletkező szegényített uránt azért használják lőszerekhez, mert rendkívüli sűrűsége miatt a lövedékek könnyen áthatolnak a páncéllemezeken, és öngyulladást okoznak. Bár a szegényített urán radioaktív, de lényegesen kevésbé radioaktív, mint a természetben előforduló urán.

Az Egyesült Államok nagy mennyiségben használt szegényített urániumot tartalmazó lőszereket az 1990-es és 2003-as Öbölháborúkban, valamint a NATO 1999-es bombázása során a volt Jugoszláviában.

Az ENSZ nukleáris felügyeletét ellátó Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint a volt Jugoszláviában, Kuvaitban, Irakban és Libanonban végzett vizsgálatok „azt mutatták, hogy a környezetben elszórtan található szegényített uránmaradványok nem jelentenek radiológiai veszélyt az érintett régiók lakosságára".

A radioaktív anyag azonban további kihívásokat jelent majd a háború utáni helyreállítás során Ukrajnában. Az ország egyes részei már most is tele vannak kazettás bombákból és más lőszerekből származó fel nem robbant lőszerekkel, valamint több százezer gyalogsági aknával.

Kiemelt videóink