A Robert Fico volt miniszterelnök vezette Smer a vártnál sokkal magabiztosabban, 23,37 százalékkal nyert. Az exit poll még a liberális Progresszív Szlovákiát hozta ki győztesnek, mint utóbb kiderült, ez nagyon messze állt a valóságtól.
Az eredetileg bejutásra esélyes szélsőjobboldali Republika és a populista Sme Rodina nem jutott a parlamentbe, ahogy a magyar Szövetség sem.
Az eredmények összeszámolása nagyon lassan haladt, több elnök, így maga Robert Fico is beszéd nélkül hagyta ott pártja eredményváróját, majd hajnalban visszatért ünnepelni. A Smer természetes szövetségese a belőle kivált Hlas, kettejüknek 69 mandátumuk van, a kormányzáshoz 76 kell, vagyis megegyezésük esetén egy harmadik pártot be kell még vonniuk.
A bejutottak közül a Hang mellett a szélsőjobboldali Szlovák Nemzeti Párt és a Kereszténydemokrata Mozgalom sem zárkózott el a választás előtt egy Smerrel kötött koalíciótól. A Hlas egy politikusa az eredmények ismeretében azt nyilatkozta: az Egyszerű Emberekkel és a Szlovák Nemzeti Párttal kizárt a koalíció.
A Smer és a Hlas közötti együttműködést nehezíti, hogy a két pártelnök, Fico és Peter Pellegrini régi sérelmeik miatt beszélőviszonyban sincsenek. Korában rebesgettek egy olyan háttéralkut, hogy a két párt koalíciójában Pellegrini személyesen nem venne részt, cserébe a Smer jövőre támogatná egykori politikusa elnökjelöltségét.
A nyugatos, liberális erőknek nagy kudarc ez a választás. Az exit pollok által győztesnek kihozott Progresszív Szlovákiát vezető Michal Šimečká és a Szabadság és Szolidaritás elnöke, Richard Sulík jobb eredményt vártak. Sulík egyenesen így nyilatkozott: „Az eredményt feltartott mutatóujjként értelmezzük, hogy jobban is igyekezhetnénk”.
Zuzana Čaputová, Szlovákia nyugatos köztársasági elnöke, a Progresszív Szlovákia egykori tagja már a választás előtt világossá tette: mindenképpen a győztesnek ad kormányalakítási megbízást, nem kezd matekozni, hogy kinek van nagyobb esélye kormányt alakítani.
Még soha nem volt ilyen hosszú kampány az 1993-ban függetlenné vált Szlovákiában. Az Eduard Heger vezette kormány tavaly decemberben bukott meg, januárban döntöttek az előrehozott választásokról, azóta tartott. A kétezres években még magyargyűlölőként megismert Robert Fico oroszbarátságáról és Orbán Viktorhoz hasonló politikájáról mi is írtunk, ahogy a választás előtt pár héttel vád alá helyezett titkosszolgálati és rendőri vezetők ügyéről, az úgynevezett rendőrháborúról és a Fico és Orbán politikájával rokon vonásokat mutató Gyimesi Györgyről, aki a magyar Szövetség listájának utolsó helyéről akart bejutni a szlovák parlamentbe.