Aki rutinból átfutja az Államadósság Kezelő Központ (igen, így írják a nevüket, bármilyen nehéz ezt a helytelen formát megszokni) szokásos állampapír-értékesítéséről szóló MTI-hír címét, azt hiheti, semmi különös nem történt. Csökkent a 3, 5 és 10 éves államkötvények aukciós átlaghozama – na bumm, végre egy kis jó hír, de túl sok izgalom aligha volt.
Hát pedig dehogynem. Csak valamiért a Rogán Antaltól természetesen teljesen függetlenül működő úgynevezett közmédia nem tartotta fontosnak, hogy jelezze: a csütörtöki állampapír-értékesítés egészen szenzációsan, a Portfolio.hu szerint példátlan eredménnyel zárult.
Az eredetileg meghirdetett mennyiségnél ugyanis majdnem négy és félszer több, 40 milliárd helyett 176,5 milliárd forintnyi 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényt adtak el. Kelendő a magyar állampapír, mondhatjuk így is, nemzeti büszkeségtől telve. De úgy is, hogy egyetlen nap alatt 176 500 000 000 forinttal nőtt a magyar államadósság. Ma este már minden magyar állampolgárra 18 200 forinttal nagyobb adósság jut, mint reggel jutott.
És hogy mire kell ennyire a pénz? Annak fényében, hogy Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a múlt héten elismerte: a magyar Erste bankból azért szállt ki az állam 87,5 milliárd forintért, mert kell a pénz a reptérre, aligha tévedünk nagyot, hogy emögött az extrém állampapír-eladás mögött is az áll, hogy kell a pénz a reptérre. Ennek gyanúját erősíti a Portfolio.hu szerint az, hogy szerdán a magyar állam félmilliárd dollár értékben devizakötvényt is eladott.
Ha összeadjuk, a dollárkötvény átváltva nagyjából 173 milliárd, a mostani pluszbevétel 136,5 milliárd, plusz az Erste-féle 87,5 milliárd, csaknem 400 milliárd máris összejön. Persze ez még így sem túl nagy összeg ahhoz képest, hogy szeptemberben arról volt szó, 4 milliárd euró (átváltva nagyjából 1500 milliárd forint) körül lehet a reptér vételára – még akkor is messze vagyunk a céltól, ha igazak azok a hírek, amelyek a francia Vinci SA és a magyar állam közös reptérvásárlásról szólnak.