„Az egyetemünkön 2020-21-es tanévben végzett MSc mérnökök bruttó átlagjövedelme építész, vegyész-, közlekedés-, bio- és gépészmérnöki területen 600 000 forint körüli, míg villamosmérnöki, mechatronikai mérnöki területen bruttó 750 000 forint feletti” – olvasható abban a fenntartónak címzett nyílt levélben, amit cikkünk megjelenéséig a BME 762 dolgozója írta alá.
A levéllel az ELTE-n dolgozók kezdeményezéséhez csatlakoztak, és annak szövege is az ELTE-s levelet idézi. Azaz örvendetesnek nevezik a közoktatásban lezajlott béremeléseket, de aggodalmukat fejezik ki a felsőoktatás finanszírozása és a dolgozók bérezésének jelenlegi helyzete miatt. Ők is írnak konkrét példákat, amik valóban elrettentőek:
Csak hogy keretbe tudjuk helyezni ezeket az összegeket: decemberben a kedvezményekkel számolt nemzetgazdasági nettó mediánkereset 342 800 forint volt, míg a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 435 900 forint.
A nyílt levél aláírói a BME-n is azt szeretnék elérni, hogy a közoktatási intézményekhez hasonlóan az állami fenntartású felsőoktatási intézményekben is kezdjék meg a bérfelzárkóztatást. Többek között legalább 50 százalékos azonnali béremelést követelnek, valamint a munkáltatói döntésen alapuló illetmény (2021-22-től bevezetett „15+15%”) beépítését az alapbérbe és az oktatói-kutatói és a közalkalmazotti bértáblák felülvizsgálatát, de szerepel a követeléseik között az inflációkövető éves béremelés is.