Interjút adott a Mandinernek a KDNP európai parlamenti képviselője, Hölvényi György, aki a kormány által mostanában csak „háborúpárti politikusok gyülekezeteként” emlegetett Európai Néppártban ül. A Fidesz kormánypárti szövetségese annak ellenére maradt az EPP-frakció tagja, hogy egy kifejezetten rájuk szabott módosítással 2021-ben gyakorlatilag elküldték a fideszes politikusokat.
„Migránsok, multikulturalizmus meg LMBTQ-őrület” - írta a Néppártról Orbán Viktor hivatalos oldalán egy nappal azután, hogy a frakció nagy többséggel elfogadta a csoport új szabályzatát, ami lehetőséget adott a fideszes képviselők eltávolítására. A módosításokat kifejezetten a Fideszre szabták, világosan látszott, hogy ha a fideszesek nem mennek, akkor felfüggesztik a tagságukat.
A néppárt és a Fidesz viszonya 2018 nyarára romlott meg igazán, amikor a néppárti képviselők jelentős része is megszavazta a Sargentini-jelentést, és ezzel hozzájárult ahhoz, hogy elinduljon egy demokrácia helyzetét számonkérő eljárás Magyarország ellen az Európai Tanácsban (ez az úgynevezett hetes cikkely szerinti eljárás).
A Kereszténydemokrata Néppárt néppárti részvétele azért is téma mostanában, mert a pártcsaládot kereszténydemokrata pártok alapították a hetvenes években, és azóta is alapvetően jobboldali és konzervatív pártok csatlakoztak hozzá. Ehhez képest Menczer Tamás, a Fidesz kommunikációs vezetője a májusi kampányhajrában arról beszélt az ATV-ben, hogy
„a Néppárt egy baloldali párt, és sajnálatos módon erősen háborúpárti”.
A Fidesz kormánypárti szövetségese a mai napig a párt tagja, de Menczer szerint hamarosan ki fogják zárni őket, mert „békepárti” álláspontot képviselnek. Arról, hogy miért maradt a KDNP a Néppártban, Hölvényi a lapnak azt mondja, azért, mert sok barátjuk, harcostársuk és szövetségesük van ott, valakinek pedig a Fidesz kilépése óta is képviselnie kell a magyar érdekeket.
Eljöhet azonban a pont, amikor nem lesz maradásuk, mondja. A néppárti a legnagyobb frakció az Európai Parlamentben, tagjai érdemben tudják befolyásolni a döntéseket, és erős pozíciókat kaphatnak a szakbizottságokban.
Az EPP frakcióvezetője, Manfred Weber a Tisza Párttal és Magyar Péterrel is együttműködne. (Telex via Mandiner)