Elindult a magyar kultúra szovjet típusú központosítása, mától a Nemzeti Múzeumot igazgató Demeter Szilárd alá került és megszűnt önálló intézményként létezni a Természettudományi, az Iparművészeti, a Petőfi Irodalmi és a Kereskedelmi múzeum, illetve a Széchényi könyvtár.
A 444 tudomása szerint vasárnap este a Petőfi Irodalmi Múzeum 40-50 munkatársa a belvárosi épület előtti csendes tüntetéssel emlékezett meg a patinás intézmény megszűnéséről.
A demonstrálók mécsesekkel rakták körbe a munkahelyüket és PIM feliratot is formáltak.
Július 1-én, hétfőn, vagyis ma lépett hatályba ugyanis az a törvénymódosítás, ami a PIM előző vezetője, Demeter Szilárd által főigazgatott Magyar Nemzeti Múzeumba olvasztja bele a következő fővárosi kulturális intézményeket:
A felsoroltak az MNM tagintézményeként, ezt feltüntetve, de a nevüket megőrizve működnek tovább. A munkáltatói jogokat mostantól Demeter gyakorolja az összes beolvadó intézmény vezetői felett, őket ő menti fel és nevezi ki.
Július elsején, vagyis ma van egyébként Demeter Szilárd 48. születésnapja. Demeter - ha a kormánytöbbség ősszel valóban megszavazza a Csák János-féle kulturális törvénytervezetet - nemsokára nemcsak a budapesti, hanem a teljes magyarországi múzeumi szféra, az összes könyvtár, valamint a teljes, állami finanszírozású magyar alkotóművészeti szektor ura lehet.
A Csák-féle javaslat értelmében totálisan központosítanák a teljes kulturális szférát. A vármegyei hatókörű városi színházak a Nemzeti Színház, a zenekarok a Nemzeti Filharmonikusok, az alkotóművészek a Petőfi Kulturális Ügynökség, a táncszervezetek a Nemzeti Táncszínház, a könyvtárak az Országos Széchényi Könyvtár, a múzeumok pedig a Magyar Nemzeti Múzeum ellenőrzése alá kerülhetnek.
A hat felsorolt területből hármat közvetlenül Demeter ellenőriz.