A magyar kormánypropaganda orosz szakértőként hivatkozott arra az emberre, aki most azt írta: „Nem kell mentegetőzni a lebombázott gyerekkórház miatt”

külföld
július 12., 16:51

„A háború kegyetlen törvénye nagyon egyszerű: az ilyen ellenségeket nem lehet embereknek tekinteni. Tisztában kell lennünk ezzel, még ha oly félelmetesen is hangzik: a másik oldalon nincsenek emberek. Egyetlen ember sincs. A mi rakétáink nem ölnek embereket. Ott nincsenek emberek.”

Néhány napja jelent meg ez a mondat Andrej Perla tollából a Cargrad nevű médiafelület internetes oldalán. Ez annyira erős állítás, hogy azóta ezzel az idézettel kezdődik a Cargrad tévét és médiakonglomerátumot ismertető angol nyelvű Wikipedia-oldal. Mindezt ugyanis a július 8-ai támadás kapcsán írta Perla. Ez volt az a támadás, amikor Kijevet, Krivij Rihet és több más ukrán várost súlyos rakétacsapások értek, a fővárosban találatot kapott az ország legnagyobb gyerekkórháza, az Ohmatdit is. Két felnőtt kórházi dolgozó azonnal meghalt, egy napokkal később, nagyjából ötvenen megsérültek, köztük számos gyerek is. Egész Ukrajnában a halálos áldozatok száma jelen állás szerint az ötvenet közelítette.

Egy orvos és az önkéntes egítők a lerombolt kijevi gyerekkórház romjai előtt.
photo_camera Egy orvos és az önkéntes egítők a lerombolt kijevi gyerekkórház romjai előtt Fotó: ROMAN PILIPEY/AFP

Az orosz propaganda dezinformációkat terjeszt az esetről. Az orosz vezetéshez köthető oldalak olyanokat írnak, hogy amerikai légvédelmi rakéta csapódott be a gyerekkórházba, azt is rebesgették, hogy nem is ott történt a támadás, ahol felvételek bizonyítják a becsapódást, és azt is bedobták, hogy valójában katonai kórház működött ott. A Kreml hivatalosan is tagadja, hogy Oroszország hadereje indította volna a rakétát, ami a kórházat találta el. „Oroszország nem támad polgári célpontokat, a kijevi gyermekkórház közelében egy ukrán rakétaelhárító rakéta csapódott be” – mondta az esetről Dmitrij Peszkov, Putyin szóvivője.

És mit ír erről Andrej Perla?

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!

Partnerek

Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.

bellingcat logo sme logo wyborcza logo pressone logo

A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).

A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/

A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.