Alekszej Navalnij felesége, Julija Navalnaja csütörtökön azt mondta, hogy egyszerre érez örömöt és keserűséget a múlt heti hidegháborús stílusú fogolycsere miatt, amelyben vezető orosz disszidenseket engedtek szabadon, közel hat hónappal azután, hogy Navalnij meghalt egy sarkvidéki büntetőtelepen - írja a Reuters.
Navalnaja azt mondta, férje, ha élne, részese lett volna annak az alkunak, amelyben Oroszország átadta a disszidenseket, amerikai és német állampolgárokkal együtt, cserébe az elítélt orosz merénylő Vadim Krasikovért és más, nyugati börtönökben fogva tartott oroszokért. „Putyin valóban beleegyezett, hogy politikai foglyokat adjon át kémekért és gyilkosokért cserébe, és ez meg is történt. De nem Alekszej esetében” - mondta Navalnaja egy YouTube-videóban.
Navalnij, aki 2020-ban túlélt egy mérgezési kísérletet, kemény börtönkörülményeket élt át, és hosszú időt töltött magánzárkában. Putyin azt mondta, hogy hajlandó szabadon engedni azzal a feltétellel, hogy soha nem tér vissza Oroszországba. A Kreml azonban tagadja Navalnij családjának és támogatóinak vádjait, miszerint Putyin azért ölette meg őt a börtönben, mert nem akarta szabadon engedni.
Videójában Navalnija ünnepelte a nyolc orosz ellenzéki augusztus 1-jei szabadulását, de elmondta, hogy szomorúságot is érzett. „Hosszú ideje nem éreztem ilyen megkönnyebbülést és boldogságot. Ugyanakkor nagyon-nagyon keserűséget is éreztem.” Mint mondta, szerinte az Egyesült Államok és Németország részvételével lezajlott csere megmutatta, hogy az orosz ellenzék képes együttműködni a világ vezetőivel, akik „nem mondtak le Oroszországról”.
Megnevezett azonban legalább 15 foglyot, akiket még mindig politikai vádakkal tartanak fogva, köztük Navalnij televíziós technikusát, Daniel Kholodnijt, Navalnij három ügyvédjét, valamint más politikusokat, aktivistákat és újságírókat.
Oleg Orlov, a múlt héten kiszabadultak között lévő jogvédő szerdán azt mondta, hogy máris szó van egy esetleges további cseréről. Azt nem árulta el, hogy kik vesznek részt az ilyen megbeszéléseken.
A fogolycsere során szabadon engedték Vlagyimir Kara-Murzát és Ilja Jasin vezető másként gondolkodókat is, ami azt jelenti, hogy a Kreml legjelentősebb ellenfelei már az országon kívül tartózkodnak. Navalnaja sem térhet vissza, mivel egy bíróság a héten megerősítette azt a határozatot, ami alapján „szélsőséges” csoportban való részvétel miatt letartóztatnák, ha betenné a lábát Oroszországba.
Továbbra sem világos, hogy ők és az orosz ellenzék többi tagja mennyire hatékonyan tudnak majd együtt dolgozni, és mit tudnak elérni, tekintve, hogy Putyin továbbra is teljhatalmat gyakorol. Navalnaja szerint ehhez óriási erőfeszítésekre és áldozatokra lesz szükség, de a foglyok szabadon bocsátása reményt ad.
„Alig egy héttel ezelőtt még börtönben voltak, vasajtók mögé zárva ... Ma már szabad emberek” - mondta. „Egy nap ugyanez fog történni a mi országunkkal is.”
Miután Putyin többször is jelezte, hogy ki szeretné szabadítani az elítélt gyilkost, akiről egész idáig tagadták, hogy FSZB-s lenne, Joe Bidennek Olaf Scholzhoz kellett fordulnia miatta. Németország nehéz döntést hozott, hogy segítse a demokratákat, Putyin pedig elérte, amit akart.
Többek között szabadon engedték a Wall Street Journal 16 évre ítélt tudósítóját, cserébe a németeknek el kellett engedniük egy bérgyilkost.
Akarata ellenére került be a programba, többé nem térhet vissza Oroszországba.