Bajnai Gordon: Az emberek mentalitásában is strukturális változások mennek végbe

külföld
szeptember 03., 21:56

Nem volt nagy a magyar előadói jelenlét a prágai Globsec biztonságpolitikai konferencián. Míg a régió többi országa - Szlovákia kivételével - legalább külügyminiszteri szinten képviseltette magát, Magyarországot Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója képviselte egy panelbeszélgetésen, ahol látványosan egyedül maradt a „békepárti álláspontjával". Szijjártó Péternek más elfoglaltsága akadt, menetrendszerinti oroszországi látogatásán vett rész éppen.

Politikai területről Orbán Balázson kívül csupán Bajnai Gordon vett részt előadóként a rendezvényen, az ex-állami vezetők panelbeszélgetésén Mikulas Dzurinda volt szlovák, Mirek Topolánek volt cseh miniszterelnökkel, és Sebastian Kurz volt osztrák kancellárral beszélgetett a változó (közép-)európai politikáról.

Bajnai a panelbeszélgetés során visszaemlékezett arra, amikor kikerült az egyetemről 1991-ben, még azt gondolta, hogy könnyű időszak következik: a szovjet blokk vége után Magyarország kapitalista piacgazdasággá és nyugati típusú demokráciává alakul, csatlakozunk a NATO-hoz és az EU-hoz, és hamarosan úgy fogunk élni, mint az osztrákok, ami évszázadokon keresztül a magyar álom volt. Ez végül nem történt meg. A térség minden országának fejlődésében voltak cikk-cakkok, „bizonyos országokban" viszont most olyan cikk van, amit már nem biztos, hogy követ cakk is.

Bajnai Gordon a prágai GLOBSEC konferencián.
photo_camera Bajnai Gordon a prágai GLOBSEC konferencián. Fotó: Globsec/Facebook

Bajnai idézte Sir Ralf Dahrendorf német-angol szociológus/politikust, aki úgy fogalmazott egy budapesti interjújában, hogy a politikai rendszer megváltoztatásához 6 hónap kell, a gazdaság megváltoztatásához 6 év, de a társadalom szerkezetének megváltoztatásához 60 év kell.Most a 34. évben vagyunk, és Bajnai néha nem biztos abban, hogy ebben a 60 éves átformálási ciklusban vagyunk-e még, vagy visszafordultunk.

Sikertörténet is, meg nem is a régió csatlakozása az EU-hoz

Sebastian Kurz szerint a régió uniós csatlakozása gazdasági szempontból sikertörténet, ami megváltoztatta az országokat és megnövelte a önbizalmukat, politikai befolyásukat. Szerinte a migrációs válság volt az első olyan alkalom volt, amikor a térség országainak egyértelmű álláspontja volt, ami a nyugati országok, vagy „Brüsszel” álláspontjától határozottan eltért. Sokan gondolják úgy a közép-kelet-európai régióban, hogy az EU-ban elveszíthetik a kulturális identitásukat, a nyugat-balkáni országok országok EU-tagsága kapcsán kevés perspektívát tudunk nekik mutatni, így – bár gazdaságilag pozitív – politikailag hullámzó a régió sztorija.

Mirek Topolánek korábbi cseh miniszterelnök szerint meg kell érteni a közép-európai térséget ahhoz, hogy Európát is meg lehessen érteni. Emlékeztetett, hogy Putyin híres, müncheni biztonságpolitikai konferencián elmondott beszéde szerint a 20. század legnagyobb tragédiája a Szovjetunió összeomlása volt. Topolánek szerint az Osztrák-Magyar Monarchia összeomlása volt a múlt század legnagyobb tragédiája, ekkor kezdődött meg a frusztráció, elégedetlenség, amit a totalitárius rendszerek csak fokoztak. Most már 35 évvel vagyunk a bársonyos forradalom után, 20-25 éve csatlakoztunk a nagy nyugati szövetségi rendszerekhez, Közép-Európa a Schengen részévé vált, mégis rengeteg elégedetlenség maradt bennünk. Ennek három fő oka van: nem értjük az új háborúkat (kulturális háború, klímaváltozás, gender), nem érezzük magunkat biztonságban (az oroszoktól való félelmünket a nyugatiak nem értik meg), gazdaságilag leszakadunk, nem egyszerű elmagyarázni az embereknek, hogy szegényebbek lesznek. A társadalmak megosztottak, ennek eredményei pedig meglátszódik a választásokon.

Strukturális változások Magyarországon

Bajnai – aki a beszélgetés során többször kifejezte, hogy nem tartja magát a rezsim részének, és már nem politizál – úgy látja, hoogy kemény strukturális változások mennek végbe nemcsak a magyar gazdaságban, hanem a társadalom mentalitásában is. A kormánynak jól kidolgozott, hosszútávú terve van arra, hogy a népesség nagy részét ismét az állami újraelosztástól tegyék függővé, ez pedig a politikusoknak ad hatalmat. Ismét pártállami rendszer épül ki, a siker kritériuma pedig megint a rendszerhez való hűség lett. A piaci verseny helyett is a rezsimmel ápolt kapcsolat a fontos.

Bajnai úgy látja, hogy ha lesz esély a változásra, akkor nagyon nehéz lesz másik pályára állítani Magyarországot. Szerinte ez a mostani „kohabitáció” az EU-val nem sokáig tartható fent. A lakosság egyértelműen EU-párti, így a kormány mögött nem áll a kilépést támogatók többsége, de értékelése szerint sokat dolgoznak azon, hogy ez megváltozzon. Egy esetleges kilépés másnapján összeomlana a gazdaság, mert a Magyarországon lévő kínai és német autógyártók elhagynák az országot. Időbeli terv nincs, stratégia viszont van, mert a mai állapotában a magyar rezsim nem kompatibilis az Európain Unióval.

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már tagja vagy a Körnek? Itt tudsz belépni.

Partnerek

Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.

bellingcat logo sme logo wyborcza logo pressone logo

A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).

A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/

A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.