Az Indian Express indiai lap utánajárt a "csipogó-ügyben" érintett másik, nem magyar szereplőnek. Mint arról korábban beszámoltunk, a magyar BAC Consulting mellett egy norvég férfi tulajdonában álló bolgár cég, a Norta Global is érintett a Hezbollah felrobbant csipogói ügyében, a vállalkozás a magyarhoz hasonlóan szintén fedőcég lehetett a szállítási láncban.
A norvég férfi valójában egy 36 éves, indiai születésű vállalkozó, Rinson Jose. Az Indian Express azt írta, a férfi apja földműves, anyja varrónő, ő ikertestvérével, Jinsonnal együtt 10 éve költözött ki Norvégiába, és pár éve kapott állampolgárságot. A család a dél-indiai Kerala államban él, a lap információ szerint semmi jele nincs, hogy meggazdagodtak volna, az elmúlt tíz évben csak egy kis földterületet vásároltak.
Jose jelenleg a DN Media nevű médiakonszernnél dolgozik, ami sok más szaklap mellett a Dagens Næringslivet, az egyik legnagyobb norvég gazdasági lapot is kiadja.„Még mindig dolgozunk azon, hogy elérjük őt, és mindent megteszünk, hogy kiderítsük, mi történt. Nagyon komolyan vesszük ezeket az ügyeket” – mondta Amund Djuve, a DN Media vezérigazgatója, hozzátéve, hogy a férfi utoljára norvégiai idő szerint szerda délután küldött egy munkával kapcsolatos e-mailt egy másik kollégának.
A főnöke egy másik cikkben azt is mondta, egy amerikai újságírótól tudta meg, hogy alkalmazottja érintett lehet a csipogó-ügyben, és azonnal szólt a hatóságoknak.
A férfi jelenlegi helyzetéről annyit tudni, hogy kedden, amikor a több száz személyhívó felrobbant Libanonban, felszállt egy Bostonba tartó repülőgépre, hogy részt vegyen egy konferencián, ahova azóta nem regisztrált be. Az Indian Express 22-ei cikke úgy fogalmaz, hogy a férfi "négy nappal ezelőtt" felhívta a beteg apját, akkor nem beszélt arról, hogy bajban lenne. Aztán amikor elkezdtek érkezni a hírek, és kiderült, hogy az ő cége is érintett, már nem érte el őt a családja, és azóta sem tudtak kapcsolatba lépni vele sem ők, sem a kollégái. A Reuters még pénteken elérte ugyan a férfit telefonon, de ő nem volt hajlandó nyilatkozni a csipogókról, és letette, amikor a bolgár üzletről kérdezték.
Az ügy részleteiről és Jose szerepéről továbbra sem tudni sokat, a norvég közszolgálati média tárta fel, hogy a férfinak volt profilja egy izraeli vállalkozóknak szóló internetes oldalon, amit szeptember 19-e után töröltek. Az oldal partnereinek listáján szerepel többek között az Izraeli Védelmi Erők informatikai egységéhez kötődő személyek egyesülete is.
A felrobbant eszközök márkaneve egy tajvani gyáré, de a tajvaniak az incidens után azonnal közölték, hogy velük egy Budapestre bejegyzett cég, a BAC Consulting kötött gyártási és forgalmazási szerződést. Ennek a cégnek az egyszemélyi tulajdonosa és ügyvezetője Bársony-Arcidiacono, akiről itt írtunk portrét, és megnéztük a lakcímeit is.
Ő korábban azt állította, cége nem gyártotta az eszközöket, csak közvetítő volt. A New York Times szerint a vállalat az izraeli titkosszolgálat fedőcége lehetett, hogy papíron megutaztassák a csipogókat - mint ahogy fedőcég lehetett a bolgár cég is a szállítási láncban.
A bolgár titkosszolgálat csütörtökön közölte, hogy nem Bulgárián keresztül kerültek Libanonba és Szíriába a felrobbantott csipogók, a beszerzésüket intéző Norta Global csupán Szófiába van bejegyezve. A VG norvég lap egy volt bolgár hírszerző tiszt alapján arról írt, hogy a férfi soha nem járt az országban. „Minden papírt, amit a bolgár cég alapításához alá kellett írni, az oslói bolgár konzulátuson írták” – mondta a lapnak. A nemzetbiztonság szerint a cég nem kötött olyan értékesítési ügyletet, ami az ország hatáskörébe tartozik. „Bulgárián keresztül csak pénz folyt át, körülbelül 1,6 millió euró. A pénzt Magyarországra küldték” – fogalmazott a hivatal.