„A Szuverenitásvédelmi Hivatal a mai napon azonnali hatállyal szerződést bontott dr. Somkuti Bálint kutatóval”
– ezt posztolta a hivatal hétfő kora délután. Somkuti hétfő reggel arról posztolt a Facebookon, hogy az 56-os hősök nem hősök voltak, hanem bolondok, mert „aki a túlerőt nem ismeri fel, az nem hős, hanem bolond”. A hivatal közleménye nem említi azt, hogy emiatt döntöttek volna a szerződésbontásról, de más okot nehéz elképzelni az október elején, tehát kevesebb, mint egy hónapja nagy dérrel-dúrral szerződtetett szakértő elbocsátására.
Somkuti a poszt alatt kommentek sorában is beleállt a véleménye megvédésébe. A poszt egyébként eredetileg úgy szólt, hogy aki a túlerőt nem tiszteli, ebből lett aki a túlerőt nem ismeri fel, majd a hős elé bekerült egy „elsősorban”, így a hadtörténész, biztonságpolitikai szakértő és exkutató szerint vállalható változat így szólt:
„Aki a túlerőt nem ismeri fel, az nem elsősorban hős, hanem bolond!”
Mindezt november 4., vagyis az 56-os forradalom leverésére emlékező nemzeti gyásznap alkalmából sikerült kitennie Facebookra. Igaz, a nemzeti gyásznapon kínosan szűkszavúan emlékezett 1956-ra Orbán Viktor kormányfő, több kormánytag és Sulyok Tamás elnök is – de legalább nem írtak le arcpirító idiótaságot.
Somkuti már korábban is megnyilvánult 1956 ügyében, alig pár hete például azt mondta: „Milyen jó, hogy '56-ban nem segítettek bennünket, mert lehet, hogy mi is úgy jártunk volna, mint az ukránok”.
Nemrég Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója is megszólalt a témában, ő azt fejtegette, hogy szerinte Magyarország Ukrajnával ellentétben nem védekezett volna egy orosz katonai agresszióval szemben. Pontosabban úgy fogalmazott: „Pont 56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált 2,5 évvel ezelőtt, mert felelőtlenség, mert látszik, hogy belevitte egy háborús védekezésbe az országát, ennyi ember halt meg, ennyi területet vesztett, mondom még egyszer, az ő joguk, szuverén döntésük, megtehették, de ha minket megkérdeztek volna, akkor mi nem tanácsoltuk volna, azért, mert 56-ban az lett, ami lett.”
Orbán Balázsnak nem került az állásába a véleménye, holott amiatt Orbán Viktornak is magyarázkodnia kellett.