Tovább drágul a Pénzügyminisztérium épülete, de alapítványi egyetemeknek és a szalámigyárnak is jutott egy kis közpénz

POLITIKA
november 07., 11:48

Még tovább drágul a Pénzügyminisztérium újjáépülő budavári épülete, de a kormány több pénzt ad alapítványi egyetemeknek, kormánypropagandára, zsidó intézményeknek és közutakra is - szedte össze a hvg a legújabb Magyar Közlöny alapján.

A költségvetés aktuális állapotáról ebben a cikkben írtunk hosszabban. Már az eredetileg becsült majdnem kétszerese lehet az idei deficit.

A kormány az úgynevezett Maradványelszámolási Alapból vont el huszonkétmilliárd forintot. Ebből tízmilliárdot a Budai Várba, a Szentháromság térre költöző Pénzügyminisztérium „ingatlanberuházással összefüggő működési kiadásaira” csoportosított át. A beruházás az eredeti tervek szerint ötvenötmilliárd forintba került volna, majd ezt áprilisban hatvanegymilliárdra emelték, de már ez is a múlté. Ahogy az eredetileg belengetett 2023 végi költözésről sincs szó.

A rendkívüli kormányzati intézkedésekre félretett pénzhez is hozzányúlt az állam: harmincmilliárd forintot osztottak szét a büntetés-végrehajtás, az Országos Vérellátó Szolgálat, külügyi fejlesztési és kutatási programok, a Miniszterelnöki Kabinetiroda által felügyelt Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, „kormányzati infokommunikációs szolgáltatások” - ez elmaradhatatlan része minden hasonló költségvetés-átírásnak -, a Művészetek Palotája, az Igazságügyi Minisztérium és a magánintézményként kezelt alapítványi egyetemek között.

A Pénzügyminisztérium budavári épülete
photo_camera A Pénzügyminisztérium budavári épülete Fotó: Szigetváry Zsolt/MTI/MTVA

Utóbbinak érdekessége, hogy a formailag is államinak megmaradt egyetemek, köztük a súlyos anyagi gondokkal küzdő Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Budapesti Műszaki Egyetem szinte soha nem kapnak ilyen rendkívüli juttatást.

Külön határozatban adott a kormány a Külügyminisztériumnak és az uniós képviseletet felügyelő Európa-ügyi Minisztériumnak négy és félmilliárdot. Emellett csodával határos módon megengedték a Mészáros Lőrinchez és Szijj Lászlóhoz köthető Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.-nek, hogy harmincöt és félmilliárd forinttal túllépje a gyorsforgalmi úthálózatok építéséhez kapcsolódó költségeket - ez a szerződés eredetileg valamivel több, mint kilencmilliárdról szólt.

Többlettámogatást kapott kórházfejlesztésre és az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem felújítására a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (MAZSIHISZ), és közpénz állhat a házhoz a Csányi Sándor OTP-elnök-vezérigazgató érdekeltségébe tartozó Pick szalámigyárnál is.

Címlap: Maksym Kapliuk/Getty Images