Nem tudom, hogy Magyarországon hányan tudnák megmondani kapásból, vagy akár némi gondolkodás után, hogy ki az országos rendőr-főkapitány, de nagyon alacsony számra tippelnék. Szlovákiában ehhez képest ön a közélet egyik sokat szereplő alakja lett.
Engem jobban ismernek, mert többet szerepeltem a médiában, mint Balogh János. Szabad kezem volt abban, hogy kik legyenek a közvetlen beosztottjaim, de amikor politikai támadást indult ellenük, nekem kellett megvédenem őket, mert más nem tette meg. Ezt végül az újságírók is elismerték, ebből fakadt, hogy elég sokat szerepeltem a médiában.
2021 szeptemberében úgy fogalmazott, a kinevezésével levegőt kaphat a rendőrség.
A rendőrség ezt igényelte, mert a politika addig megkötötte a kezét. Úgy döntöttem, hogy ezeket a politikai kapukat becsukjuk, lelakatoljuk, ide több politikai befolyást nem fogunk beengedni, mert az nagyon káros és toxikus.
Voltak azért próbálkozások a kinevezése után?
Persze, hogy voltak.
A társadalom és a politikusok sem voltak felkészülve arra, hogy mi fog történni, ha teljesen kizárjuk a politikai elitet a rendőrség irányításából, és szakmai szervezetként működünk tovább.
Az országos rendőrfőparancsnok természetesen a belügyminiszternek felel, de ez nem azt jelenti, hogy a miniszter belenyúlhat a rendőrség irányításába, nem ő irányít.
Az nyilatkozta, korábban az volt a rendszer Szlovákiában, hogy a pártok döntötték el, kik legyenek a rendőrfőkapitány helyettesei. Lehet, hogy arra számítottak, hogy önt is betörik vagy elirányítgatják.
Nem tudom, mire számítottak, de aki ismert engem, az pontosan tudta, mi fog történni. Hogy a rendőrség teljesen át lesz szervezve. Már az első nap behívattam a két országos rendőrfőparancsnok-helyettest, és közöltem velük, hogy ezért és ezért nem vagyok hajlandó velük együtt dolgozni
Hogy néz ki, amikor levegőt kap a rendőrség? Azok, akik addig nem mertek dolgozni, vagy le voltak állítva, előveszik az ügyeket, bekopognak vele, hogy nyomozhatnak-e?
Az előző Fico-kormány belügyminisztere, Robert Kalinák azt mondta, a legmagasabb szinten Szlovákiában nincs korrupció, mert ha volna, akkor nyomoznának azokkal kapcsolatban. Ez az állítás természetesen nem volt igaz, ezt utólag bebizonyítottuk.
Több mint negyven magas rangú tisztviselő el van ítélve, a java része korrupciós ügyekért. Őket Fico nevezte ki. Az esetükben korábban azért nem történtek vádemelések, mert konkrét, kiemelt nyomozótisztek kapták azokat ügyeket, amelyeket a szőnyeg alá akartak söpörni.
A szervezeten belül nyílt titok volt, hogy kik tusolják el az ügyeket?
Persze. A talpraesett nyomozótisztek pedig, akik mertek volna dolgozni, olyan egyszerű ügyeket kaptak, amelyekben nem volt senki érintett a kormányból vagy kormányközelből, mondjuk egy befolyásos vállalkozó vagy oligarcha. Ha mégis átment valahogy ilyen ügy, volt egy speciális ügyész, aki több mint 60 vagy 70 ügyet besöpört a szőnyeg alá. Mostanra ellene is jogerős ítélet van.
Miközben friss levegőt engedett be a rendőrségre, továbbra is maradtak a testületben és az igazságszolgáltatásban Fico-emberek?
Pontosan. Ebből lett a rendőrháború.
Összefoglalná ezt nagyon röviden?
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!