Olaf Scholz német kancellár az „igazságos és tartós béke” kezdetét jelentő ukrajnai béketárgyalások elkezdésére szólította fel az orosz elnököt telefonon – közölte a német kormány szóvivője.
A kancellár közel két év után tárgyalt Vlagyimir Putyinnal, akitől a berlini közlés szerint az orosz csapatok Ukrajnából való kivonását követelte, és megerősítette, hogy Németország töretlenül támogatja Ukrajnát.
Az egyórás telefonbeszélgetésen a „kancellár felszólította Oroszországot, hogy az igazságos és tartós béke elérése érdekében mutasson hajlandóságot az Ukrajnával folytatott tárgyalások megkezdésére” – mondta a szóvivő.
Scholz állítólag a telefon előtt beszélt Volodimir Zelenszkijjel, és elvileg utána is felhívta az ukrán elnököt.
Ukrajna felső vezetése a legjobb esetben is ambivalensen viszonyult a telefonáláshoz. „Az elnök azt mondta, hogy Putyin nem mondana semmi újat, és hogy a vele való beszélgetés csak abban segítene, hogy kikerüljön az elszigeteltségből” – mondta a Politicónak egy Zelenszkijhez közel álló ukrán tisztviselő.
Donald Tusk lengyel elnök optimistább volt. „Örömmel értesültem arról, hogy a kancellár nemcsak egyértelműen elítélte az orosz agressziót, hanem megismételte a lengyel álláspontot is: Ukrajna nélkül nincs semmi Ukrajnáról” – közölte.
Scholz az elmúlt hónapokban egy második, Oroszországot is magában foglaló ukrajnai békekonferenciát szorgalmazott. Júniusban Svájcban szerveztek egy első békecsúcsot, a Kreml részvétele nélkül.
Moszkva genfi ENSZ-nagykövete csütörtökön azt mondta, Oroszország nyitott a tárgyalásokra, ha azt Donald Trump megválasztott amerikai elnök kezdeményezi.
Scholz és Putyin megállapodtak abban, hogy kapcsolatban maradnak egymással – közölte egy német kormánytisztviselő, hozzátéve, hogy Scholz szerint „az észak-koreai katonák Oroszországba telepítése Ukrajna elleni harci bevetésekre a konfliktus súlyos eszkalációjával és kiterjesztésével jár”.
Scholz a parlamenti képviselők előtt tartott szerdai beszédében dicsérte „megfontolt” Ukrajna-politikáját, ami szerinte segített elkerülni a Putyin által évek óta folytatott konfliktus további eszkalálódását. „Hangsúlyozom, hogy helyesnek tartom, hogy következetesen kivettem a részemet abból, hogy nem történt eszkaláció” – mondta Scholz a Bundestagban.
Scholz régóta igyekszik kínos egyensúlyt teremteni Ukrajnával kapcsolatban, azzal hencegve, hogy Németország több katonai segélyt nyújtott Kijevnek, mint bármelyik európai ország, miközben olyan vezetőnek mutatja magát, aki képes megakadályozni, hogy a háború kicsússzon a kezéből. A pártja, az SPD tagjai még „békekancellárként” is emlegetik.
Scholz és Putyin utoljára 2022 decemberében beszélt egymással, közel egy évvel azután, hogy Oroszország teljes körű inváziója elkezdődött Ukrajnában.
Scholz a hétvégén Brazíliába utazik, hogy részt vegyen a hétfőn és kedden Rio de Janeiróban tartandó G20-csúcstalálkozón, ahol várhatóan ott lesz az orosz delegációt vezető Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is. (Politico)