Orbán Krisztián: A neoliberális világrend véget ért, Amerika autokrácia vagy plutokrácia felé indulhat

podcast

Ajándékozás

Cikkek ajándékozásához Közösség vagy Belső kör csomagra van szükséged.

Ha már előfizetőnk vagy, jelentkezz be! Ha még nem, válassz a csomagjaink közül!

A demokrata, neoliberális elit semmit sem tanult 2008 óta, a második, elsöprő Trump-győzelem pedig bebizonyította, hogy az amerikai társadalomban és a fejlett világban strukturális átalakulás zajlik, a szabadság eszméje, pláne az elsősorban piaci szabadságként értelmezett változata már nem elég vonzó a választóknak. Trump rendszere plutokratikus és autokratikus irányba is indulhat. A nemzetközi kapcsolatokban jön a birodalmi logika, az erőpolitika, a katonai fölény anyagi előnyökre váltása. Trump várhatóan rákényszeríti szövetségeseire az amerikai gazdasági, pénzügyi platformok használatát. Nem valószínű, hogy eltűrne különbizniszelgetést, „gazdasági semlegességet”.

Orbán Krisztián befektető, közgazdász, közgondolkodó elemzi az amerikai elnökválasztást és vázolja a lehetséges következményeket.

November 11-én publikált podcastunk ingyenes változata. A hangfájl és fizetőfal után az interjú teljes szövegének szerkesztett leiratát közöljük.

  • 01.00: A második Trump-elnökség az 1980 óta tartó neoliberális korszak végét jelenti. Nem véletlen, nem kisiklás, hanem valódi strukturális változást jelez. Új világ jön, de hogy milyen, még nem tudjuk.
  • 03.30: Szabadság helyett biztonság.
  • 08.00: A túlhajtott piaci logika atomizálta a társadalmakat. Lázár János, a nagy neoliberális filozófus. A nacionalizmus az egyetlen népszerű ideológia. Ez adja meg a közösség élményét.
  • 13.00: Amerika válaszút előtt: vagy plutokrácia, vagy autokrácia irányába indul a hatalom. Trumpot eddig főleg a pénz érdekelte. J. D. Vance az autokrata irány. Az 1920-as évek plutokrata rendszerét is autokratikus követte a 30-as évektől, aztán szociáldemokrata fordulat következett.
  • 19.00: Magyarországon is az jelenti a legnagyobb veszélyt Orbánékra, hogy elmentek a plutokrácia irányába, óriási vagyonokat halmoztak föl, és ez nagyon kezdi irritálni az embereket, amikor fogy a pénzük.
  • 20.00: Lehet-e árnyékelnök Elon Musk? Ki az igazi főnök? Jeff Bezos érdekes mozgása. Musk fontos, de gazdag ember sok van, és az elnökség valódi hatalom.
  • 26.00: A nagy ellenfél: Kína. Platformokban gondolkodnak. A termelési, a szoftver, a hadiipari és a monetáris platformok közül az utóbbi hármat még Amerika dominálja. A termelés valódi központja már Kína. Trump rá fogja erőltetni az amerikai platformok használatát a szövetségeseire.
  • 34.00: Orbán „gazdasági semlegessége” nem illeszthető Trumpék szövetségi politikájához.
  • 37.00: A neoliberális korszakban az USA nem kényszerítette rá az akaratát a szövetségeseire, nem érvényesítette katonai erőfölényét. Ennek vége. Európa nem képes magát megvédeni, szüksége lesz az amerikai védernyőre.
  • 43.00: Kivitelezhető-e a „fordított Nixon”, leválasztható-e Oroszország Kínáról?
  • 55.00: Vámok, vámok, vámok. Sokat beszélnek róla, de nem lesz olyan rettenetes. Trumpot a külkereskedelmi deficit érdekli, azt könnyű helyreállítani, csak vásárolni kell néhány drága fegyvert.
  • 62.00: Honnan tudjuk, hogy túl nagy az amerikai államadósság? Lehet, hogy kétszer ekkora is lesz még. Trump meg fogja próbálni még följebb vinni. Lehet, hogy nem lesz negatív hatása. Csak sok dollár kell majd.
  • 67.00: Az átrendeződés a nyugati világban csak az Egyesült Államoknak jó. Nekünk végképp rossz. Amerika most válik igazi birodalommá: a katonai erőfölényét anyagi előnyökre váltja.
  • 74.00: A trumpizmus hatása Európában. Kedvező fordulat: a döntésképtelen német kormány bukása. Egy új koalíció eltörölheti az iparpolitikát lehetetlenné tevő adósságféket.


-33%

Fizess elő most Revoluttal, és olvass tovább!

Gyors fizetés és 33% kedvezmény az első hónapra.

Már előfizetőnk vagy?
Jelentkezz be!
Legfrissebb podcastjaink

Borízű hang #275: Félmeztelenül, karfiolfüllel, örök-crackpanorámát bámulni a Demján-negyedben, és ügyet sem vetni a Gajdics Ottó-mémekre [rövid verzió]

Most a kedves nézők is csak hallgathatnak. A „Hülye vagy kretén?” visszatér. Ramen a Rákóczi téren. Megakvíz: alma vagy marihuána? Napilapmentes ország. Favela a Boráros téren, crackpipák és hajléktalanok a luxuslakások alatt. Amerika nagyobbat bukott Iránban, mint Rottenbiller. Egyél sünt!

Uj Péter, Bede Márton, Ardai Marcell, Winkler Róbert
podcast

Borízű hang #275: Félmeztelenül, karfiolfüllel, örök-crackpanorámát bámulni a Demján-negyedben, és ügyet sem vetni a Gajdics Ottó-mémekre [hosszan]

Most a kedves nézők is csak hallgathatnak. A „Hülye vagy kretén?” visszatér. Ramen a Rákóczi téren. Megakvíz: alma vagy marihuána? Napilapmentes ország. Favela a Boráros téren, crackpipák és hajléktalanok a luxuslakások alatt. Amerika nagyobbat bukott Iránban, mint Rottenbiller. Egyél sünt!

Uj Péter, Bede Márton, Winkler Róbert
podcast

Feltesz az ember egy kis csontot, aztán megy magától – itt az Umami, a 444 új gasztropodcastja

Indul az Umami, a 444 új gasztropodcastja. Az első adásban két Z generációs szakáccsal beszélgettünk, akik a saját helyüket viszik. Pohner Ádám egy kis borsodi településen nyitotta meg Michelin Bib Gourmand minősítésű éttermét, az Iszkort, Hetey Márton a Rákóczi csarnokban indította el hatszékes levesezőjét, a Nem Rament.

Umami
podcast

Borízű hang # 274 [hosszú]: Hallgatóbüdösségi és bongépítő verseny, valamint a „Hülye vagy kretén?” szellemi vetélkedő országos döntője a Fidesz-frakcióban

Radikális fordulat dezodorügyben. NBA-döntő vs. vébé. Ellen-Trumpok halálfej-tetoválással. Tajtékpipa és gravity bong. Németh Balázs elmeállapota. Mikor csuknak már le valakit? Az osztrákoknál az alma is jobb.

Uj Péter, Bede Márton, Winkler Róbert
podcast

Egy privát tőkés soha nem fektetne Elon Musk cégeibe

Miért kevés az olyan sikertörténet Európában, mint a Revolut? A Saját Tőke podcast harmadik adásában Orbán Krisztián és Nagy Tamás beszélgetnek a privát tőke és a kockázati tőke közti különbségekről.

Saját Tőke
podcast