Tét nélküli provokáció Netanjahu meghívása Magyarországra

külföld
november 25., 21:00
Orbán Viktor miniszterelnök (j2) és vendége, Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök (b2) megtekinti a Dohány utcai zsinagógát 2017. július 19-én.
photo_camera Orbán Viktor miniszterelnök (j2) és vendége, Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök (b2) megtekinti a Dohány utcai zsinagógát 2017. július 19-én. Fotó: Kallos Bea/MTI/MTVA

Alig néhány órával azután, hogy a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen, Orbán Viktor szokásos péntek reggeli rádióinterjújában fakadt ki a döntés ellen. A jogász végzettségű magyar miniszterelnök azt mondta:

„Ez a nemzetközi jog teljes lejáratását eredményezi, ráadásul még olaj is a tűzre. Ezért nincs más választás, mint ellenszegülni ennek a döntésnek, ezért még a mai nap során meg is fogom hívni Benjamin Netanjahut, aminek semmilyen következménye nem lesz rá nézve, ellenszegülünk az elfogatóparancsnak, ha elfogadja a meghívást.”

Netanhjahu arról még nem nyilatkozott, hogy elfogadja-e magyar kollégája meghívását, de a a gesztusért háláját fejezte ki:

„Köszönöm Orbán Viktor miniszterelnöknek, hogy szívélyesen támogat engem és Izraelt. Szemben azok szégyenletes gyengeségével, akik támogatják az Izrael önvédelmi joga elleni felháborító döntést, Magyarország – amerikai barátainkhoz hasonlóan – erkölcsi tisztaságot mutat, kiáll az igazságosság és az igazság mellett.”

Netanjahu nyilván nem véletlen szőtte bele az amerikaiakat a Magyarországra küldött üzenetbe. Az elfogatóparancs hírére ugyanis csak Washingtonból érkeztek olyan reakciók, mint Budapestről. Joe Biden Orbánhoz hasonlóan felháborítónak nevezte a hágai lépést, és azt is leszögezte, hogy „mindig kiállunk Izrael mellett a biztonságára leselkedő veszélyekkel szemben”.

Ennél is messzebb mentek a következő amerikai kormány szövetségesei. Donald Trump megválasztását jelentős részben azoknak az evengeliánus keresztény szavazóknak köszönheti, akik vallási okokból Izrael legelkötelezettebb támogatói, így képviselőik is gyakorlatilag bármeddig elmennének a közel-keleti ország védelmében. Lindsay Graham a republikánus párt egyik erős embere például azt közölte fenyegetőleg, hogy

„ha bármelyik szövetségesünk, Kanada, Nagy-Britannia, Németország vagy Franciaország megpróbál segíteni Hágának, szankciókat fogunk ellene bevezetni.”

Graham szerint ezekkel a szankciókkal akár az említett országok gazdaságát is romba kellene dönteni. Tom Cotton republikánus szenátor pedig azzal a 2002-ben elfogadott törvénnyel kezdett fenyegetőzni, ami elvileg lehetővé tenné, hogy az amerikaiak akár Hollandiát is lerohanják, ha az ott székelő Nemzetközi Bíróság amerikai katonák ellen próbálna intézkedni.

Hágai igazság

Olvasd tovább 4 forintért!

Az első 1000 új előfizető most szinte ingyen kipróbálhatja, milyen a Kör tagjának lenni.

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!