Megjelent a szerdán felvett Tucker Carlson - Szergej Lavrov interjú, melyben Trump kedvenc tévés személyisége közel másfél órán keresztül kérdezi az orosz külügyminisztert Moszkvában. Carlson, aki februárban Putyinnal készített a Kreml narratívájának bőséges teret adó, baráti hangvételű interjút, most Lavrovot többek között a tűzszüneti kilátásokról, az új orosz Oreshnik rakétáról, az eszkalációs veszélyekről és persze Trumpról faggatta.
Utóbbiról Lavrov elmondta azt, amit Trump különösen szeret magáról hallani: nem oroszbarát, de „nagyon erős ember, olyan ember, aki eredményeket akar, és nem szereti a halogatást”.
Lavrov az interjúban nagyjából felmondta az ismert orosz narratívát arról, hogy a háborút nem ők kezdték, hanem Kijev, amit Ukrajna nem lenne képes önmagában vívni, valójában tehát az Egyesült Államokkal állnak hibrid háborúban. Állítása szerint Washington 5 milliárd dollárt fektetett a függetlenség utáni ukrajnai műveletekbe annak érdekében, hogy befolyásolja a geopolitikai narratívát.
„Az az üzenet, amit a hiperszonikus rendszer gyakorlati tesztelésével el akartunk küldeni, az az, hogy készek leszünk mindenre jogos érdekeink megvédése érdekében” – mondta Lavrov a november 21-én Dnyipróra kilőtt új orosz közép hatótávolságú rakétával, az Oresnyikkel kapcsolatban, egyértelművé téve, hogy a lépést az ATACMS oroszországi célpontok elleni jóváhagyása váltotta ki.
A tűzszüneti tárgyalásokkal kapcsolatban Lavrov megismételte Putyin fő feltételeit: azok akkor lehetségesek, ha Ukrajna kivonul a négy (ténylegesen csak részlegesen elfoglalt) ukrán megyéből, amiket Oroszország magának követel; teljes mértékben biztosítja az orosz kisebbség és orosz nyelvhasználat jogait, valamint, és mindenekelőtt pedig semleges lesz.
„A tárgyalások fő feltétele, hogy a NATO ne legyen a küszöbünkön” - mondta Lavrov.
Carlson ezúttal is teljesen kerülte a konfrontatív kérdéseket, szó és visszakérdezés nélkül hagyta, hogy Lavrov kétségbe vonja a bucsai mészárlást, a novicsokos merényleteket, Navalnij megmérgezését – utóbbival kapcsolatban az orosz külügyminiszter a németek gyanús szerepére is utalgatott –, és hogy az ukrán vezetést egy puccsal hatalomra jutott, illegitim, népirtó náci rezsimnek titulálja, akik maguk kezdték az ellenük folyó háborút.