Magyarország 1,04 milliárd eurónyi EU-s forrástól esik el a jogállamisági mechanizmus keretében – erősítette meg a PAP lengyel hírügynökségnek Anna-Kaisa Itkonen, az Európai Bizottság szóvivője, aki szerint ez az első ilyen eset az EU történetében. Azt írják, ezek a pénzek örökre elvesznek, ami a magyar kormány cselekvésképtelenségének következménye.
A pénzeszközök elvesztéséről szóló döntés azért született, mert Magyarország nem hozta meg az EU Tanács által 2022 decemberében előírt intézkedéseket. A kormány nem biztosította az uniós források elköltésének átláthatóságát, különösen a közbeszerzések terén, és nem vezetett be mechanizmusokat a korrupció elleni küzdelemre.
Ezzel Magyarország azon országok közé tartozik, amiket a jogállamiság hiánya miatt az EU jelentős korlátozásokkal sújt. Az EU Tanácsa 6,3 milliárd eurót, azaz a Magyarországnak juttatott kohéziós források 55 százalékát függesztette fel. Budapest most az első, 1,04 milliárd eurós részletet veszíti el.
Ezek a pénzeszközök a 2022-re vonatkozó kötelezettségvállalásoknak felelnek meg, és nem lehet őket visszaszerezni. A Budapest esetében aktivált jogállamisági mechanizmus célja az EU pénzügyi érdekeinek védelme. Magyarország emellett elvesztette a nemzeti gazdaságélénkítési tervből származó forrásokhoz való hozzáférést, így nehéz pénzügyi helyzetbe került.
Az ország további forrásokat veszíthet, ha nem hajtja végre a javasolt korrekciós intézkedéseket. 2025 végén újabb 1,1 milliárd eurós részletet veszíthet el. Brüsszel az Orbán-kormányt okolja a kialakult helyzetért. A magyar kormány lépései (például a közbeszerzési törvény reformja) ellenére az Európai Bizottság továbbra is aggályosnak tartja a pénzek elköltésének átláthatóságát.
Magyarország az egyetlen uniós ország, ami nem részesülhet az európai gazdaságélénkítési tervből származó forrásokból. Magyarország NIP-je több mint 10 milliárd euró értékű, amiből 6,5 milliárd euró támogatás, 3,9 milliárd euró hitel. (Wiadomosci)