Trump győzelme felélesztette a balkáni határrevíziós álmokat

külföld
január 06., 19:45
  • A szerbek, akárcsak Orbán, Trump győzelmére tettek. Kérdés, mit nyernek?
  • Az EU-tól egyre távolodó Belgrád a koszovói és a boszniai szerbek elszakadását bátorítja.
  • Felmelegíthetik a Trump előző ciklusából származó ötletet a koszovói-szerb területcseréről.
  • A boszniai Szerb Köztársaság önállósodási törekvéseit is felerősítheti a washingtoni hatalomváltás.
  • Az USA fontos balkáni embere lehet az egyértelműen a szerbekhez húzó Orbán Viktor.
  • Jelentős szerepe lehet annak a Richard Grenell elnöki megbízottnak, aki Szijjártó Péterrel és Szergej Lavrovval együtt megkapta a szerb elnöktől a Szerb Zászló Rendjét.

Az elmúlt években sokszor csak kicsin múlt, hogy az orosz-ukrán háború és a soha véget nem érő közel-keleti konfliktus árnyékában újra vérbe boruljon a Balkán. A két legrosszabb forgatókönyv egy Szerbia és Koszovó közötti háború és a háromnemzetiségű Bosznia-Hercegovina szétesése, ami nagy valószínűséggel megint csak háborút jelentene.

A volt Jugoszláviában felnőtt egy generáció, amelyik a kilencvenes évek első felének délszláv háborúja és a NATO 1999-es szerbiai bombázása után született. A viszonylagos béke nekik természetes, de az egykor háborúhoz vezető indulatok bármikor felkorbácsolhatók.

A kilencvenes évek balkáni rendezésében az USA volt a főszereplő. A ohiói Daytonban 1995-ben kötött békeegyezmény fektette le a független, rendkívül bonyolult államstruktúrával, nehézkesen működő Bosznia-Hercegovina alapjait. A megállapodást lehet bírálni, de nagyon nagy eredménye, hogy azóta sem estek egymásnak a szerbek, bosnyákok és horvátok – legalábbis fegyverrel. A Koszovóban etnikai tisztogatást végrehajtó szerbeket a NATO amerikai vezetésű koalíciója állította meg az akkori Jugoszlávia, így a magyarok által is lakott Vajdaság bombázásával 1999-ben. Az amerikai politikai azóta is ezeket az eredményeket igyekszik nagy nehézségek közepette megőrizni.

Alija Izetbegović bosnyák, Franjo Tuđman horvát és Slobodan Milošević szerb elnök a Dayton melletti légitámaszponton 1995 novemberében
photo_camera Alija Izetbegović bosnyák, Franjo Tuđman horvát és Slobodan Milošević szerb elnök a Dayton melletti légitámaszponton 1995 novemberében Fotó: JOE MARQUETTE/AFP

Donald Trump ebben is különc volt. Az előző elnöksége idején eljátszott volna a gondolattal, hogy megpróbálja valami mással, például a nagyon 20. századi, rossz emlékű területcserével megoldani a szerb–koszovói konfliktust. Bosznia-Hercegovina esetében pedig megértő volt az onnan kiszakadni igyekvő szerbek álláspontjával.

Moszkvával és Pekinggel igyekeznek az EU-ba

Biden elnéző volt a szerbekkel, nem akarta őket elriasztani a Nyugattól, és végleg Moszkva és Peking karjaiba taszítani. Nem állíthatjuk, hogy ez maradéktalanul sikerült, sőt. Kína gátlástalanul nyomul Szerbiában, legnagyobb projektjük a Budapest–Belgrád-vasút építése. A beruházáson esett csúnya folt a tavaly novemberi újvidéki baleset, amikor leszakadt a frissen (és kétszer) átadott állomás előteteje. Szerbia az oroszoknak sem akart hátat fordítani, a szankciókat például kitartóan ellenzi. Igaz, oroszbarátságuk a közös szláv gyökerek mellett a történelmen (a 18-19. században orosz segítséggel üldözték el a törököket) és a valláson (mindkét ország ortodox keresztény) alapul, ezeket a szálakat eltépni aligha lehet.

A 2012 óta tagjelölt Szerbia ugyan az EU-ba igyekszik, valójában eléggé félszívűen teszi ezt. Belgrád 2024 júniusában az EU külpolitikai állásfoglalásainak csupán 47 százalékával értett egyet, ez az arány 2019-ben még 60 százalékos volt. Talán nem véletlen, hogy olyan lassan haladnak azok a csatlakozási tárgyalások. A szerbek nyugati integrációjának támogatottsága a pánszlávizmus miatt némi nehézségekbe ütközik, és ezen nem segített az 1999-es NATO-bombázás sem.

Az EU sem feltétlenül akar egy olyan országot a soraiban tudni, amelyiknek területi vitája van szomszédjával (Koszovó) és egy egyes nyilatkozatok szerint egy másik ország (Bosznia-Hercegovina) egyik részét is bekebelezné (boszniai Szerb Köztársaság). Nem véletlen, hogy az EU-ban éppen Orbán Viktor az, aki teljes mellszélességgel kiáll a szerbek EU-csatlakozása mellett. A Robert Fico vezette Szlovákia mellett így egy újabb EU-szkeptikus szövetségest nyerhet az EU-n belül, Budapest, Pozsony, Belgrád együtt lenne „a homok a gépezetben, bot a küllők között, tüske a köröm alatt”.

KFOR-katonák és koszovói rendőrök a május 29-i zvecani zavargásokban
photo_camera KFOR-katonák és koszovói rendőrök a május 29-i zvecani zavargásokban Fotó: AFP

Szép új szerb világ

A szerbek Nagy-Szerbia eszméjének köszönhetik a két világháború közötti királyi, és a második világháború utáni szocialista Jugoszláviát. És ez, a minden szerbet egy államban tudni akaró eszme borította lángba a Balkánt a kilencvenes években. A kétezres években folyamatosan hátrálni kényszerült az ország, Montenegró kivált a maradék államszövetségből, Koszovó egyoldalúan kikiáltotta a függetlenségét. Végül a 2014-ben hatalomra került Aleksandar Vučić volt az az erőskezű, Orbánnal rokon vonásokat mutató autoriter vezető, akire a szerbek többsége várt az életét egy hágai cellában befejező Slobodan Milošević óta. És Vučić lett az, aki előállt az áramvonalasított, 21. századi Nagy-Szerbia koncepcióval, az úgynevezett szerb világgal.

Kísérteties a hasonlóság az orosz világgal, amelyik a lehetőségek függvényében kulturális, politikai, katonai eszközökkel egyesítené és védené meg külföldön az orosz nemzetiségű és nyelvű embereket. A szerb világ koncepciója sem feltétlenül területi terjeszkedést jelent, inkább egyfajta kulturális és politikai befolyásszerzést a szerbek által is lakott Bosznia-Hercegovinában, Koszovóban és Montenegróban.

Dodik, Putyin, szerb zászlók egy Banja Luka-i tüntetésen
photo_camera Dodik, Putyin, szerb zászlók egy Banja Luka-i tüntetésen Fotó: ELVIS BARUKCIC/AFP

És a szerb világ arra is jó, hogy elfedje a belpolitikai bajokat, azok pedig vannak. Az újvidéki tragédia óta folyamatosak a tüntetések a nagyobb szerb városokban, diákok és tanárok is sztrájkba léptek. Nehéz megjósolni a várható eseményeket, már csak azért is, mert sok nagy tiltakozást élt át az ország az elmúlt években, aminek a vége mindig az lett, hogy a soron következő választást magabiztosan nyerte Aleksandar Vučić vagy a pártja.

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!

Partnerek

Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.

bellingcat logo sme logo wyborcza logo pressone logo

A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).

A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/

A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.