Két embert állítottak elő és hallgattak ki gyanúsítottként önkényuralmi jelkép használata miatt Budapesten a szombati kitörés napjához kapcsolódóan, írta meg a Telex. A rendőrség a fokozott ellenőrzés keretein belül 34 embert igazoltatott.
A korábbi túrákon előfordult, hogy túrázók horogkeresztekkel, vaskeresztekkel, SS-jelvényekkel vagy más náci jelképekkel a ruházatukon jelentek meg. A 444 helyszíni riportjában arra kérte a résztvevőket, hogy értékeljék Elon Musk karlendítését, melyet Donald Trump beiktatásán mondott beszéde végén adott elő, és ami kísértetiesen hasonlított egy náci karlendítésre.
Az évente megrendezett, ezúttal február 8-ára és 9-ére eső túrán jellemzően a náci Németország jelképeibe és katonai ruháiba öltöző, magukat hagyományőrzőnek valló, vagy az örökzöld hungarista divatot követő szélsőjobboldaliak, és mezei túrázók ezrei vesznek részt, hogy megemlékezzenek 1945. február 11-éről, a „Becsület napjáról”.
Ez volt a nap, amikor Budapest ostroma alatt a német és magyar csapatok megkíséreltek kitörni a szovjetek által körbezárt Budai várnegyedből. A szélsőjobboldali értelmezés szerint ez a kevés túlélővel járó hadművelet hősies tett volt, mások, például történészek szerint felesleges öngyilkos hülyeség. A résztvevők a Budai Várból indulva a menekülők budai hegyekbe tartó útvonalát követik, akár 60 kilométert is legyalogolva. (Tavaly a 444 újságírója, Molnár Kristóf is végigcsinálta a távot.)
Viszonylag általános vélemény volt, hogy a rómaiak szívből, a nácik felhasból indították a karlendítést. A négyezres tömegben lavíroztunk a náci egyenruhák, fehér cipőfűzős bakancsok és túrabotok között.
Az egyik a saját X-csatornájára feltöltött felvételen is látszik.
Ungváry Krisztián történész szerint a háborús bűnösök sem érdemelték meg azt a halált, ami a kitörés során rájuk várt. A történésszel új könyve kapcsán arról beszélgettünk, mit lehet tudni a kitörő katonákról, miért volt egyszerre katasztrofális és jelentéktelen az akció, és mit tehet az olvasó, ha azon kapja magát, hogy nácikkal empatizál.
Minden évben tele van a sajtó a Kitörés túrával. Sokan náci megemlékezésnek tartják, mások szerint azonban csak egy teljesítménytúra. Végigjártuk, hogy kiderítsük, mi az igazság.