„Hitlerék nem így köszöntek, római köszöntés volt” – a kitörés túra résztvevőit kérdeztük Elon Musk karlendítéséről

A világ leggazdagabb embere, legrosszabbul hazudó kamugamere, a „különleges kormányalkalmazott” Elon Musk az új amerikai elnök, Donald Trump beiktatásán mondott beszéde végén egy náci karlendítésre kísértetiesen hasonlító mozdulattal, és egy azt kísérő vehemens felnyögéssel köszöntötte a hallgatóságot. Kétszer egymás után. „Tiétek a szívem” - fűzte hozzá a szélsőjobboldali pártok mellett aktívan kampányoló dollármilliárdos, aki az anyukája szerint a világ legnagyobb géniusza.
A második világháború óta eltelt 80 évben valószínűleg egyetlen olyan, médianyilvánosságot kapó karlendítés sem történt, amiről az elkövetője nyíltan azt vallotta volna, hogy előre megfontolt szándékkal elkövetett náciság - még olyan banálisnak tűnő esetekben sem, mint amikor azt valahogy éppen egy zsidók felakasztására utaló graffiti előtt, vagy a „white power” rekesztve üvöltése közben sikerült bemutatni. A hagyományt Elon Musk sem törte meg: annyival kommentálta az esetet kísérő globális felháborodást, hogy unalmas már ez a hitlerezés, az őt bemocskolni próbálók találjanak ki valami újat. A trumpisták egybehangzó véleménye szerint már megint a liberálisok értelmeznek direkt félre valamit, hogy legyen min megsértődni.
Hogy közelebb kerüljünk az igazsághoz, megkértem a karlendítés virágkorának szakavatott ismerőit, hogy értékeljék az üzletember mozdulatát: a Kitörés Emléktúra résztvevőit.

Az évente megrendezett, ezúttal február 8-ára és 9-ére eső túrán jellemzően a náci Németország jelképeibe és katonai ruháiba öltöző, magukat hagyományőrzőnek valló, vagy az örökzöld hungarista divatot követő szélsőjobboldaliak, és mezei túrázók ezrei vesznek részt, hogy megemlékezzenek 1945. február 11-éről, a „Becsület napjáról”, amikor Budapest ostroma során a német és magyar csapatok megkíséreltek kitörni a szovjetek által körbezárt Budai várnegyedből. A szélsőjobboldali értelmezés szerint ez a kevés túlélővel járó hadművelet hősies tett volt, mások, például történészek szerint felesleges öngyilkos hülyeség. A résztvevők a Budai Várból indulva a menekülők budai hegyekbe tartó útvonalát követik, akár 60 kilométert is legyalogolva. (Tavaly a 444 újságírója, Molnár Kristóf is végigcsinálta a távot.)

Elon Muskhoz hasonlóan sok túrázó is úgy érzi, légből kapott állítás, hogy az eseménynek köze lenne a szélsőjobboldali ideológiákhoz. „Semmi olyan nincs benne, amit mondjuk a baloldali liberálisok látnak bele” - mondja nekem Barcsa-Turner Gábor, a nemzeti radikális Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom elnöke. Az öndefiníciója szerint „társadalmi-politikai elképzeléseiben meggyőződéses antidemokrata” szervezettől egy nagyjából tízfős különítmény érkezett, talpig egyenruhában. „Ha valaki végigmegy a túrán, látni fogja, hogy ez tényleg katonai hagyományőrzés, az ellenőrzőpontok is ezen a történelmi szemléleten belül maradnak” - folytatja Barcsa-Turner, aki szerint a médiafelületek önkényes interpretációja, amiben a német, vagy hungarista elemeket emelik ki, eltereli a figyelmet a lényegről. Szerinte „a történelmi szemléltetés miatt” látható annyi önkényuralmi jelkép a ruhákon, de nem csak náci, mert „van sarló-kalapács és vörös csillag is.” Hogy miért őriznék a Szovjetunió áldozatait gyászolók a Szovjetunió hagyományait, miközben a Szovjetunió által halomra lőtt német-magyar csapatok útvonalát követik, arról nem esik szó. Barcsa-Turner úgy látja, hogy Musk csak figyelemre vágyott, azt szerette volna, hogy róla szóljon a show, és a mozdulat mögött nem áll komoly meggyőződés, de az is lehet, hogy „valami cucc volt benne.”

Fotó: Bankó Gábor/444
Belevetem magam a túra indulására várakozó, a szervezők becslése szerint négyezres tömegbe, lavírozok a náci egyenruhák, fehér cipőfűzős bakancsok és túrabotok között. Sarló-kalapáccsal és vörös csillaggal nem találkozom, lehet, hogy azok a hagyományőrzők az Ostromgyűrű Emléktúrán vannak. A többség ha kamerát lát, igyekszik eltakarni az arcát vagy a kamerát, és nem szeretne a történelemről beszélgetni.

„Ez egy római karlendítés volt, nem volt köze a nácizmushoz” - tudom meg egy koponyamaszkban feszítő fiatal sráctól, amikor végre találok valakit, aki nem menekül a sajtó elől. Szerinte Musk „top befektetői zsidók, nem tenne ilyet, az csak ártana a cégének.” Nem érzi úgy, hogy a milliárdos karlendítését bármilyen módon is össze lehetne kötni azzal, hogy egyébként a német szélsőjobboldali, antiszemita pártot, az AfD-t (Alternatíva Németországért) propagálja, mert szerinte az AfD „nem a rasszizmust támogatja”, hanem azt, hogy a muszlim társadalom integrálódjon.
Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!