
Február elején még úgy tűnt, hogy Kijev már akkor meglévő félelme dacára az Egyesült Államok továbbra is támogatást nyújthat Ukrajnának. Donald Trump amerikai elnök ugyanis arról beszélt a maga keresetlen módján, hogy ritkaföldfémek szállításához kötné Ukrajna segélyezését. „Biztonságot szeretnék a ritkaföldfémek terén. Dollármilliárdok százait fektetjük be. Nekik pedig nagyszerű ritkaföldfémeik vannak.”
Zelenszkij még Trump választási győzelme után, egyfajta csaliként vetette fel: egy béketerv részeként amerikai vállalatok szerezhetnének bányászati jogot Ukrajnában. Az ukránok késleltették az együttműködési megállapodás aláírását az Egyesült Államokkal, hogy hivatalba lépése után Trump arathassa le érte a babérokat. Mondjuk nem ritkaföldfémekről, hanem kritikus ásványkincsekről volt szó. Az ukrán elnök kritikusai szerint ez stratégiai hiba volt, mivel semmilyen konkrétummal nem állt elő, megtette ezt később helyette Trump, aki szerint Ukrajna 500 milliárd dollárral tartozik a katonai segélyezésért cserébe. Ez irgalmatlan nagy összeg, tekintve, hogy ukrán adatok szerint 2014, a háború kitörése óta 69,2 milliárd katonai támogatást kaptak Washingtontól.
Jellemző, hogy az első magas rangú politikus, aki Kijevbe látogatott, nem a külügyminiszter, esetleg a hadügyminiszter, netán az elnök nemzetbiztonsági tanácsadója volt, hanem a pénzügyminiszter. Scott Bessent egy partnerségi megállapodás tervezetével érkezett, vagyis befektetnének az ukrajnai ásványkincsek kiaknázásába cserébe a további segítségért. Vagyis az amerikaiak megelőzték Zelenszkijt, már ami a konkrét ajánlatot illeti. Bessent a látogatásán azt mondta: „Fontos jelzés az orosz vezetés számára, hogy összetartunk Ukrajnával a gazdasági együttműködésben.”
Bessent-nek ajtót mutattak Kijevben. Zelenszkij néhány nappal később elmondta az ő verzióját. Szerinte a pénzügyminiszter által hozott dokumentum nincs még kész, az ajánlat komolytalan, és olyan rendelkezések vannak benne, amelyek túlmutatnak az elnöki jogkörön, Ukrajna alkotmányán és a jogszabályokon. Az sem igaz szerinte, hogy eddig 500 milliárd dollárnyi segélyt kaptak Amerikától. A dokumentumban nincs biztonsági garancia Ukrajna számára, csupán annyi, hogy a felsorolt ásványok 50 százalékát kellene átadniuk. Zelenszkij nem mondta ki, de a tervezet szerint ez egyet jelentene Ukrajna gyarmatosításával.
Donald Trump csütörtökön előadta a kijevi tárgyalás amerikai változatát. Szerinte Kijevben „durván bántak” Bessent pénzügyminiszterrel, pedig előzőleg többé-kevésbé belementek. „Zelenszkij pedig éppen aludt, és nem tudott vele találkozni sem” – mondta Trump.
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.
A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).
A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/
A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.