„Amikor a Fidesz 2021 nyarán érzékelte a Márki-Zay jelenséget, gyorsan kiosztott bő ezermilliárdot a költségvetés terhére. A jövő évben esedékes választást ennek a feléből próbálja kihozni” – mondta a 444-nek Bod Péter Ákos közgazdász, egyetemi tanár, volt jegybankelnök.
A különbség nem annak szól, hogy a Márki-Zay-veszélynek fele lenne a mostani, egyszerűen már nincs annyi pénz – tette hozzá. Közgazdasági ráció szerint a mostani költségvetési helyzetben nincs helye érdemi osztogatásnak, de a gazdasági logikát a kormány megint felülírta.
A várható intézkedésekről folyamatosan jelentik be a részleteket, Orbán Viktor szombati évértékelője után az is csak a hétfőn derült ki, hogy a kétgyerekes anyák szja-mentességét pontosan milyen ütemezésben képzelik el.
Míg a háromgyerekes anyák szja-mentessége már ősztől él, a kétgyerekes anyák életkortól függően, négy évre elosztva kapnak mentességet. Először a 40 alattiakat érinti az intézkedés.
Nagy Márton gazdasági miniszter kiposztolta, hogy mindez mennyit jelent a költségvetésnek:
Az szja-mentesség később lesz nagyobb tétel, például 2027-ben, mikor a 40-50 közti nők kerülnek sorra, vagy egy évvel később, mikor az 50-60 év köztiek. Az plusz 231, illetve 248 milliárdot jelent majd.
„A nagyon költséges ígéretek egy részét rápakolják a következő évekre: lesz, ami lesz alapon. Az ígéretek másik része pedig a költségvetés számára közepesen drága gesztus, jelzés” – kommentálja Bod Péter Ákos.
Az elnyújtás olyan szempontból praktikus, hogy addig is beszélhet róla a kormány, és mondhatja, ha hatalmon marad, akkor a kedvezmény megmarad, míg az ellenzék elvenné - tette hozzá.
„Miután ez így bizonyosan fenntarthatatlan költségvetési viszonyokat idéz elő, persze, hogy a választás másnapján hozzá kell kezdeni az újratervezésnek a roppant súlyos bevételkiesés miatt. Csak hát egy új kormány számára politikailag és adminisztrációs szempontból nehéz lenne visszavonni a már bevezetett és megígért kedvezményeket”.
Gesztusnak tartja a nyugdíjasok áfa-visszatérítését, ahol még nem mondott be össz-számot a kormány. Ez nem véletlen: Gulyás Gergely a kormányinfón elismerte, fogalmuk sincs erről, ahogy azt sem tudni, hogy a kedvezménykártya előállítása (amin nyilvántartják majd a költéseket) mennyibe kerülhet.
Bod Péter Ákos szerint „ez a lépés azt jelenti, hogy a kormánynak nincs ereje levinni az egészséges élelmiszerek áfáját, mert kell neki a pénz, de azért valami gesztust akar tenni a nyugdíjasoknak. Akik egyébként rendre megfinanszírozzák az államháztartást, hiszen a kormány által betervezett inflációnál általában nagyobb a pénzromlás, így a nyugdíjasok késve, később kapnak kompenzálást. Most is sokkal nagyobbnak ígérkezik az infláció, mint amit a tervekbe írtak.”
A közgazdász szerint ez nem a pontatlan tervezés miatt van. A kormány tudatosan él az infláció alul-tervezésével, hogy aztán az év második felében mintegy kormányzati ajándékként, a szociális érzékenység jegyeként odaadja a képlet szerint járó nyugdíj maradékát, beseperve a köszöneteket.
Ami a mostani ígérethullám idei, 2026-os és azt követő évek államháztartási számláját illet, az összeg óriási, de pontos mértéke még mindig kérdéses. Nagy Márton hétfőn az áfa-ügyben arról beszélt, 10-15 ezer forintban maximalizálhatják a havi összeget (így a kalkulációk szerint akár 300 milliárdos költségvetési tétel is lehet a vége), szerdán a kormány Facebook-oldalán arról posztoltak, hogy a zöldség, gyümölcs és tejtermék áfáját havi 15 ezer forintig térítik vissza, majd csütörtökön Gulyás Gergely miniszter a kormányinfón újra 10-15 ezer forintról beszélt, ahogy pénteken Orbán Viktor is csak ennyit mondott.
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!