menu
search
account_circle

A Tettrekészek Koalíciójából csak 6 ország küldene katonákat Ukrajnába

külföld
április 11., 08:03

A Tettrekészek Koalíciójának nevezett európai összefogásból eddig hat ország jelezte, hogy fegyverszünet esetén kész csapatokat küldeni Ukrajnába biztonsági garanciaként – írja az AFP nyomán a Meduza. A hírügynökség a hatból öt országot nevezett meg: Egyesült Királyság, Franciaország és a három balti állam, Észtország, Lettország és Litvánia.

A hír szerint Pål Jonson svéd védelmi miniszter kijelentette, hogy Stockholmnak még „számos kérdést kell tisztáznia”, mielőtt bármilyen kötelezettséget vállalna. A tisztázandó kérdések között említette, hogy mi is lenne a küldetés célja, hogy az „békefenntartó, elrettentő vagy megnyugtató” jellegű lenne-e.

A Tettrekészek Koalícióját az európai nemzetek Donald Trump hatalomra jutása után hozták létre Franciaország és Nagy-Britannia vezetésével, és jelenleg 30 országot foglal magában. Az AFP értesülései szerint a fennmaradó tagállamok képviselői továbbra is bizonytalanok az esetleges bevetések céljai felől, és hogy az Egyesült Államok katonai ereje támogatná-e azt. „Mi a mandátum? Mit tennénk a különböző forgatókönyvekben, például ha bármiféle eszkaláció lenne Oroszországgal kapcsolatban?” – kérdezte például Ruben Brekelmans holland védelmi miniszter.

Az RBC Ukraine által hivatkozott forrás szerint a többi ország csatlakozásának fő ösztönzője az lenne, ha Németország hajlandó lenne saját csapatait küldeni. Több forrás azonban azt mondta a lapnak, hogy Németország részvételét „különböző politikai okok miatt rendkívül valószínűtlennek tartják”.

Az AFP megjegyezte, hogy egy másik kihívás az európai kormányok számára, amelyek összehangolt tervet kívánnak kidolgozni, hogy kevés rálátásuk van az Egyesült Államok és Oroszország közötti jelenlegi fegyverszüneti megbeszélésekre.