Nem kell terroristának, kábítószerkereskedőnek vagy akár forrásait féltő újságírónak lenni ahhoz, hogy az ember biztonságban akarja tudni adatait, telefonbeszélgetéseit vagy emailjét. Bár nem létezik olyan titkosítás, amit ne lehetne feltörni, arra azért van mód, hogy az ember kicsit jobban megvédje dolgait a hallgatózó kormányzattól.
Ezt gondolni elég naiv dolog.
Az igaz, hogy az amerikai kormányzat most elsősorban a terroristákat akarja megfigyelni, de azt azért senki sem tudja megmondani, hogy mondjuk 5-10-15 év múlva mire használnák fel az összegyűjtött adatokat. Nyilván nem csak az USA gyűjt adatokat, hanem más országok is, csak most épp Obamáék buktak le. Mi lesz, ha szélsőségesek kerülnek kormányra? És ha egyszer arra lesznek kíváncsiak, hogy kik támogatták a politikai ellenfeleiket?
Általánosságban véve azt lehet mondani, hogy minél kevesebb adatot tart nyilván egy állam a saját polgárairól, annál jobb. Persze van olyan adat, ami feltétlenül szükséges mondjuk a közigazgatás működéséhez, mint a név, a lakcím vagy az adószám. De az emailek vagy a mobiltelefon híváslistája nem tartozik ebbe a körbe.
Még akár öt éve is igaz lehetett, hogy a különböző titkosító programok használata túl körülményes volt egy átlagos usernek.
A katonai vagy államtitkok kódolásánál ez ugye nem probléma, hiszen ott elemi érdek a titkosítás, akár macerás, akár nem.
Engem viszont baromira nem érdekel, hogy milyen a kulcs, hogy hány bites kódolás, vagy hogy egyáltalán mit jelentenek ezek a kifejezések. Egy a lényeg: lehetőleg minél kevesebben tudják elolvasni az üzeneteimet / lássák a híváslistámat / a google keresésem előzményeit.
(Azért akit nagyon érdekelnek a technikai részletek, és ostobának akarja érezni magát viszonylag rövid idő alatt, annak ajánlom például ezt az animációt titkosítás működéséről. Én egy perc után csuktam be sírva a Chromeot azzal, hogy ez nekem magas.)
Ma viszont már van pár lehetőség azoknak, akiket hozzám hasonlóan nem annyira érdekel a dolog háttere, de mégis ragaszkodnak az adataik biztonságához Vagy legalább is a biztonság illúziójához.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.