1988-ban a Maros megyei falut, aminek életéről írásos emlék már 1566-ból is fennmaradt, Ceausescu hatalma alatt elárasztották vízzel. Bár a lépést vízgazdálkodási szempontokkal indokolták, és a völgyben víztározót emeltek, a lépés világosan illeszkedett az erdélyi magyar kisebbséggel szemben fellépő diktátor politikájába. A falu kitelepítése 1985-ben indult meg, 1994-re gyakorlatilag teljesen víz alá került, a Wikipedia szerint mindössze 12 ház úszta meg az elöntést.
A falu emlékezetét a templomtornyok mellett emléktábla is őrzi, azon ez áll:
A tó fenekén Bözödújfalu nyugszik, 180 házának volt lakói szétszórva a nagyvilágban ma is siratják. A diktatúra gonosz végrehajtói lerombolták, és elárasztották, ezzel egy egyedülálló történelmi-vallási közösséget szüntettek meg, melyben különböző nemzetiségű és felekezetű családok éltek együtt évszázadokon át, egymást tisztelve, és szeretve, példás békességben. Immár a katolikus, unitárius, görög katolikus és a székely szombatosok fohászai örökre elnémultak. Legyen e hely a vallásbéke helye és szimbóluma.
A falu egykori különleges státuszát jellemzi, hogy katolikus, unitárius, ortodox és székely szombatos felekezet is élt itt.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.