Ha egyáltalán nem láttad a Mad Maxet, vagy úgy nézted, hogy kizárólag a páratlan cselekmény kibontakozására, a meghökkentő fordulatokra vagy a lángoló gitárra figyeltél, nyilván fogalmad sincs róla, milyen csodálatos karkötőt visel Tom Hardy végig a filmben.
Ezt itt:
De milyen karkötő ez, és hogyan lehetne szert tenni rá? – merül fel a jogos kérdés minden 14 év alatti kisfiúban. Meg bennem. Egyszerű: beírja az ember az internetbe, hogy “Mad Max bracelet”, és kiadja.
Az Etsyn meg különböző filmrajongó- és túlélőszájtokon árulják is, így néz ki:
Meg így:
Meg így:
Szóval venni lehet, de az milyen Mad már, ha magad készíted el? Otthon, fillérekből, minimális eszközkészlettel, ha ügyetlen vagy, egy óra, ha ügyes vagy, húsz perc alatt. Én például a cipőfűzőmön kívül semmilyen csomót nem tudok megkötni, de Youtube-os segítséggel két óra alatt megvoltam vele, és ebben már az anyagbeszerzés is benne van.
A Mad Max-karkötő alapanyaga az ejtőernyős zsinór (parachute cord), amit taktikai (tactical) és túlélő (survival) körökben csak paracordként emlegetnek. A paracord, mint minden valamirevaló dolog a világban, természetesen az amerikai hadsereg szigorú specifikációi alapján készül, nejlonból; a komolyságát nevében hordozó MIL-SPEC MIL-C-5040 Type III, 550-es paracord belseje hét zsinórt rejt, amit burkolat fog körül (az 550 a teherbírásra utal, 550 fontot, 249 kilót lehet ráakasztani anélkül, hogy elszakadna).
A paracord taktikai (tactical) és túlélési (survival) funkciói megszámlálhatatlanok: mindannyiunkkal nap mint nap előfordul, hogy ártalmatlanná tett ellenséget kell megkötöznünk, vagy taposóakna által leszakított testrészt a helyére erősítenünk. És mi van akkor, túlélőkém, ha az elejtett szarvas combját kell magaddal vinned bajtársaidnak a távoli bázisra? Akkor bezzeg jól jönne néhány méter (láb) paracord, mi? Nem véletlen, hogy paracord-ügyben a túlélési (survival) helyzetbe keveredett Mad Max sem elégszik meg egyetlen árva karkötővel, figyeljük csak meg a fenti képet alaposabban:
Szerencsére annyi más katonai eredetű találmányhoz hasonlóan az évek során a paracord is kiszivárgott a barakkokból, egyenesen a mit sem sejtő hétköznapokba: használják a késrajongók kések markolatának borítására, díszítésre, vagy csuklózsinórként, mert akkor mi van, túlélőkém, ha taktikai (tactical) illetve túlélő (survival) helyzetben CPM S35VN acélból készült késeddel felbontanál egy ártatlan kinézetű borítékot, de a kés kicsúszik a kezedből, és beleáll a combodba? Ugye, milyen jól jött volna egy kis paracord?
A paracord csodálatos alapanyag: olyan sokoldalú, mint a duct tape, olyan férfias, mint a láncfűrész, és ha ez nem lenne elég, itt a végső érv: mivel javították meg vajon a 82. űrsiklómisszó résztvevői az elromlott Hubble teleszkópot? Úgysem fogod kitalálni.
Paracordot Magyarországon is rengeteg helyen árulnak, de olyan boltot, amibe be lehet menni válogatni, hirtelen csak egyet találtam, a Keletihez közel, a Huszár utcában. A boltot természetesen úgy hívják, hogy Dark Tactical Store (Sötét Taktikai Üzlet), a bejárati ajtó belülről, gombnyomásra nyílik, mint egy jól őrzött fegyverraktárban, bent pedig hűvös halomban áll a csodálatos paracord: egyszínű, többszínű, cirmos, vékony, vastag, ezüst, sötétben világítós, és ha a választék nem is akkora, mint a webshopokban, kezdő paracordozóknak a Dark Tactical Store maga a mennyország.
Az olcsóbbak métere 100, a drágábbaké 400 forint, én 150-ért vettem a Mad Max-es olívazöld méterét, bár gondolkoztam a homokszínűn, az nekem nem elég Mad. Egy karkötőhöz nagyjából 3,5 méter zsinór kell, de mivel csak egész métert vágnak le, maradjunk 4 méternél, az összesen 600 forint. Hát mi az a pénz egy olyan karkötőért, ami Mad Maxnek van?
A boltokban árulnak még egy csomó kiegészítőt, köztük műanyag és fém csatokat, de mivel Mad Max purista karkötője kizárólag paracordból készült, beleértve a méretállító, csúszó részt és a végén a megállító csomót (stopper), ezekre nincs szükség.
További jó hír, hogy a Mad Max karkötő elkészítéshez a paracordon kívül gyakorlatilag semmi nem kell, ami ne lenne úgyis otthon:
Én biztosra mentem, és vásároltam még egy fűzőtűt, mert a Mad Max-karkötő elkészítésekor háromszor is adódik olyan éles (survival) helyzet, amikor szoros hurkon kell átvezetni a paracordot. 1270 forintért ez volt a legnagyobb kiadás, és bár így utólag azt mondom, hogy alkalmilag meg lehet oldani úgy is, hogy egy tollal vagy ceruzával taktikailag kitágítjuk a hurkot, és azon vezetjük át a zsinórt, jobb a békesség.
A karkötő egy darab zsinegből készül, vágni kétszer kell, az elején, méretre, és a végén a lelógó felesleget – nem árt, ha éles az olló, de ha nem nagyon éles, akkor sincs semmi. Az öngyújtó pedig arra való, hogy megolvasszuk a paracord végét, ezzel megakadályozva a felfeslést és eldolgozva a vágási felületet.
Mint említettem, a cipőfűzőmön kívül semmit nem tudok megkötni, úgyhogy a következő lépés a megfelelő oktatóanyag kiválasztása volt. A Mad Max karkötő a kobrának nevezett fonási móddal készül, bár biztos vagyok benne, hogy van ennek a mintázatnak rendes népi magyar neve is, mittudomén, kalotaszegi tüsténtes vagy csallóközi húzott máriás, de maradjunk a kobránál, aminek elkészítési bemutatójával szerencsére teli van az internet. A Boredparacord videója például teljesen világos, jól érthető, bemutatja az egész folyamatot, én ennek alapján dolgoztam, jó szívvel ajánlom:
És kész, tessék:
Néhány megjegyzés kezdőknek:
Ugyanitt eredeti, kézműves paracord karkötő méltányos áron eladó. Pont olyan, amilyet Mad Max visel a Mad Maxben!
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.