"Nem olyan egyszerű húsznál több atombombát elszállítani" - nyilatkozta az Euractivnak egy neve elhallgatását kérő forrás, aki szerint az Egyesült Államok Törökországból Romániába menekíti éppen az atomtölteteit. Állítását egy tőle független másik forrás is megerősítette a híroldalnak, ugyanakkor a román külügyminisztérium hivatalosan és határozottan tagadta.
Az Egyesült Államok mintegy ötven atomtöltetet állomásoztat Törökországban, az incirliki légitámaszponton. Ez az a támaszpont, aminek az áramellátását a török hatóságok elvágták a júliusi sikertelen puccskísérlet után, azt állítva, hogy onnan támogatták a puccsistákat.
Vagyis ok éppen volna rá, hogy elvigyék onnan az atomfegyvereket,
pláne most, amikor minden korábbinál feszültebbé vált a török-amerikai viszony, mert a török kormány az Egyesült Államokat is vádolja a júliusi puccsért.
Az Euractiv egyik forrása szerint a kapcsolatok annyira leépültek, hogy az amerikaiak egyszerűen már nem bíznak eléggé a törökökben. Szerinte a fegyvereket a romániai Deveslu légitámaszpontra szállítják át. Ez az a támaszpont, ahol az amerikaiak rakétaelhárító rendszere is kiépült - az, amelyiknek elvben az iráni fenyegetést kéne elhárítania, de ami miatt Oroszország szokott sírni, mintha egy elhárító rakéta amúgy bármennyire is veszélyeztetné Oroszországot.
"Kérdésére válaszolva, a román külügyminisztérium határozottan elveti az információt, amire hivatkozott" - írta az Euractiv megkeresésére a román külügyminisztérium. A NATO hivatalos válaszában inkább kikerülte a kérdést. A júliusi varsói NATO-csúcs záróközleményére hivatkoztak, melynek 53. paragrafusa kimondja, hogy az Egyesült Államok Európába telepített fegyverei a NATO nukleáris elrettentő erejét képzik, és "a szövetségesek biztosítják, hogy a NATO nukleáris elrettentő ereje biztonságban és hatékony legyen". (Via Euroactiv)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.