„A BBC kutatásából arra következtethetünk, hogy a davosi világgazdasági fórum egy remekül megszervezett gittegylet, ahol csak látszólag foglalkoznak a résztvevők a világ fontos gazdasági problémáival, a háttérben inkább arról van szó, hogy tovább hizlalják bankszámláikat és hatalmukat, akár azon az áron is, hogy ténykedésük során háborúk törnek ki, vagy egyes országok gazdaságilag összeroppannak"
– írja a Magyar Idők, amely egészen különös szellemi állapotban van: ha valaki nem pontosan azt gondolja a világról, amit ők, akkor egy vulkán kürtőjébe épített titkos bázisról rendel meg háborúkat, gazdasági összeroppanásokat esetleg mindkettőt. Ez talán nem újdonság, de az már szokatlan, hogy ezútttal egy BBC-kutatásból vezetik le. A BBC köztudottan gyakrabban van a kráterek mélyén bujkáló összeroppantók, mint az igazság oldalán.
A cikk szerint „a BBC gazdasági rovata egy igen érdekes kapcsolati hálót készített (...) ragyogóan összeáll a képből egy összetett sakkjátszma" és aztán még részletezik, hogy kik a vezérek, ki a bástyák, kik a gyalogok ebben az összetett sakkjátszmában. Ez is a cikk címe, hogy
„A BBC MEGRAJZOLTA A HÁTTÉRHATALOM KAPCSOLATI HÁLÓJÁT?"
A cím végén a kérdőjelből lehet érezni egy kis bizonytalanságot. Először azt hittem, hogy azért van, mert még a Magyar Időknél sem tudják faarccal háttérhatalomnak nevezni
mert hát ők nem annyira a háttérben hatalmasok. Aztán megnéztem a hivatkozott, 2016. januárjában készült BBC-s ábrát és cikket is.
Itt tényleg össze vannak kötve a davosi Világgazdasági Fórumon résztvevő mindenféle politikusok, gazdasági emberek, hírességek. Mondjuk az, hogy John Kerry volt amerikai külügyminiszter ismeri Ban Ki-moon ENSZ főtitkárt engem nem lepett meg annyira, de aztán elkezdtem olvasgatni, hogy az egyes embereket összekötő vonalakra mi van felírva. Például az, hogy
Igazi duplacsavar, hogy az ábrát kísérő szövegbe a BBC azt írta „the hidden links are everywhere”, szóval hogy „mindenhol ott vannak a titkos kapcsolatok", és ezzel megpróbáltak úgy csinálni, minta poén lenne az egész, de szerencsére a Magyar Idők, és az ábrát szintén közlő új Figyelő átlátott a szitán.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.