Véletlenül megalkották a mutáns enzimet, ami lebontja a műanyagot

tudomány
2018 április 17., 05:17
photo_camera Fotó: NOEL CELIS

Kutatók megalkottak egy mutáns enzimet, ami lebontja a műanyag palackokat - és mindez ráadásul véletlenül történt. Ez óriási áttörést jelenthet a világot sújtó műanyagpalack-krízisben.

A kutatásot egy 2016-os felfedezés inspirálta: akkor Japánban, egy szeméttelepen fedeztek fel egy olyan baktériumot, ami természetes fejlődés után eljutott oda, hogy megegye a műanyagot. Ezután nyilvánosságra hozták a kulcsszerepet játszó enzim részletes szerkezetét - majd megkíséreltek módosítani ezen az enzimen, hogy kiderüljön, hogyan fejlődik.

A tesztek pedig azt mutatták: 

a molekula ezután még inkább képes volt lebontani a PET-palackokat. 

Döbbenetes volt, amikor kiderült, hogy még fejleszteni is lehet az enzimet - mondta Prof John McGeehan, a University of Portsmouth professzora, a kutatás vezetője.

A mutáns enzimnek néhány nap kell, hogy lebontsa a műanyagat - sokkal kevesebb, mint az óceánoknak, amik évszázadok alatt képesek erre. A kutatók szerint viszont még ennél is gyorsabb lehet, és el lehet majd érni, hogy ebből nagyüzemi működés legyen. Azt remélik, hogy ezzel az enzimmel lebonthatják a műanyagot eredeti komponenseire, így pedig újra lehet majd hasznosítani.

Percenként egymillió műanyag palackot adnak el világszerte, ennek pedig csak 14 százalékát hasznosítják újra, jelentős része így az óceánokba került. (Guardian)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.