Az általad letölteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek a kiskorúakra káros hatással lehetnek.
Szerdán hirdettek ítéletet Peter Madsen és az elmúlt év talán legbizarrabb emberölési ügyében. A dán feltalálót azzal gyanúsították, hogy előbb sajátfejlesztésű tengeralattjárója, az UC3 Nautilus fedélzetére csábította, ott szexuálisan bántalmazta és brutálisan kivégezte Kim Wall svéd újságírónőt. A bíróság bizonyítottnak találta a vádat, és életfogytiglan tartó börtönbüntetésre ítélte.
Madsent Wall meggyilkolásáért, megcsonkításáért és szexuális bántalmazásért állították bíróság elé. Az ügyészség szerint semmi ok kételkedni, hogy Madsen a tettes, és hogy szándékosan követte el a gyilkosságot.
A különlegesen brutális eset megrázta egész Dániát. Mióta pedig Madsentől DNS-mintát vettek, az sem kizárt, hogy köze lehet korábban ismeretlenek által elkövetett, hasonlóan brutális csonkításos esetekhez.
Kim Wall szabadúszó újságíró volt, írásai megjelentek többek közt a Guardian, a New York Times, a Vice és a Time Magazine oldalain is. Néhány hónappal az eset előtt kereste meg először interjúajánlattal Madsent, aki bohókás professzorként egyfajta celebritásnak számított Dániában. A tettes csak sokadjára reagált a megkeresésre. Augusztusban meghívta tengeralattjárójára a nőt, hogy írjon róla a portrécikket.
2017 augusztusában elsüllyedt egy magáncélra fejlesztett és használt tengeralattjáró a Koppenhága közelében lévő Koge-öbölben. A tengeralattjárót vezető 46 éves Peter Madsen megmenekült, de 30 éves utasának a süllyedést követően nyoma veszett.
Kimentése után a férfit, aki autodidakta mérnökként tengeralattjárók mellett űreszközöket is tervezett, azonnal őrizetbe vették. A nőt ezek után napokig keresték Koppenhága partjainál.
Madsen első vallomásában azt állította, hogy róla portrécikket készítő 30 éves újságírót a süllyedés előtti este egy szigeten a koppenhágai szigeten partra tette, de később aztán megmásította a vallomását, és azt mondta: a nő balesetet szenvedett és testét hullámsírba temette.
Kim Wall maradványainak egy részét, egy fej és végtag nélküli torzót végül egy biciklis találta meg néhány nappal később Koppenhágánál.
A nő nemiszerveinél és mellkasán a boncolás során több szúrás okozta sérülést találtak. Nem sokkal később meglettek a végtagok, két hónappal később előkerült az újságíró feje, és a gyilkos fegyver, egy fűrész is. A végtagokon talált nyomok arra utaltak, hogy a nőt szorosan megkötözték.
Madsen tagadta a vádakat, és továbbra is balesetről beszélt. Elmondása szerint „a tengeralattjáró fedélzeti nyílásának súlyos, 70 kilós vasajtaja csapódott rá” Kim Wallra.
Még ősszel az ügyészség lefoglalt egy merevlemezt, amin brutális videófelvételeket találtak egy nő lefejezéséről. Az ügyészség több más videófelvétellel együtt bizonyítottnak találta, hogy a felvételek a férfihez tartoznak. A gyanúsítás után a férfi többet nem volt hajlandó válaszolni a dán hatóságok kérdéseire.
A márciusban kezdődött bírósági tárgyaláson Madsen azzal védekezett, hogy miután a nő balesetet szenvedett és meghalt, pszichózisa támadt, és csak családját akarta menteni azzal, hogy feldarabolta és a tengerbe dobta Wall holttestét.
Állítása szerint öngyilkosságon gondolkodott, de aztán rájött, hogy „túlságosan hiányoznának neki a macskái túlságosan hiányoznának neki a macskái”. A darabolást követően 20 perccel Madsen üzenetet küldött feleségének, amikben öleléseket küldött macskáiknak.
Jacob Buch-Jensen ügyész kérésére Madsen részletesen elmesélte, hogyan jutott el a test feldarabolásának gondolatáig. Bevallotta, hogy fej levágásának ötletét David Fincher Hetedik című filmjéből kölcsönözte. Elmondása szerint a tengeralattjáró wc-jébe próbálta beállítani a testet, hogy le tudja fűrészelni a fejet.
A tettesről pszichiátriai vélemény is készült a bíróság részére. E szerint Madsen intelligens, de érzelmileg súlyosan deprimált, empátiát és bűntudatot nem érez, pszichopata hajlamokra utaló jeleket mutat.
A bíróság 7 hét alatt összesen 11 alkalommal ült össze, mielőtt ítéletet hozott a gyilkosság ügyében.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.