A macedón bíróság szerdán két év börtönre ítélte az ország korábbi, konzervatív miniszterelnökét, Nikola Gruevszkit, mert törvénytelenül befolyásolta a belügyminisztérium hivatalnokait, hogy melyik golyóálló kocsit vegyék meg.
Az ítélet szerint a 2006 és 2016 között kormányzó Grnuevszki 2012-ben rávette a belügyminisztérium alkalmazottait, hogy 600 ezer eurós Mercedeseket vegyenek. Amikor szorult a hurok, a politikus heves sorosozással és albánozással próbálta elvitatni a saját felelősségét. Grnuevszki tagadta, hogy megszegte volna a törvényt, az ítélethirdetésen sem volt jelen.
A nyomozásban felhasználták azokat a felvételeket is, amik a 2015-ös lehallgatási botránykor kerültek nyilvánosságra. A bíró szerint közérdek volt, hogy ezeket a felvételeket is felhasználták a bizonyítás során.
Három éve 20 ezer ember telefonbeszélgetése került nyilvánosságra, köztük voltak bírók, rendőrök, politikusok, újságírók és diplomaták is, akiket illegálisan hallgattak le. A következő évben politikai válság lett a botrányból. A korrupció miatt utcára vonulókat a kormány Soros zsoldosainak nevezte.
Négy másik ügy még függőben van, ahol korrupcióval, választási csalással, erőszak alkalmazásával és hatalommal való visszaéléssel vádolják a volt miniszterelnököt.
Nikola Gruevszki Orbán Viktor komoly szövetségesének számított, már tavaly STOP SOROS mozgalmat indított a helyi civilek ellen, a magyar miniszterelnök még ősszel is kiutazott Macedóniába, hogy a párja mellett kampányoljon. Orbán Viktor arról beszélt Ohridban, hogy azért áll ki Gruevszki mellett, mert neki is a nemzet az első, és a nem kér a migránsokból, de ez sem segített, a macedón jobboldal nagyon kikapott. (New York Times)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.