Méltó emlékművet állított a miniszterelnök urizáló lányának Dr Máriás.
Az utóbbi években a NER-korszak kulcsfiguráit is előszeretettel megfestő művész Gustav Klimt egyik legismertebb festményét, a műtörténet egyik legyakrabban poszteresített és képeslaposított alkotását, Gustav Klimt "Adele Bloch-Bauer portréja" című művét fogalmazta át Orbán Ráhelre.
Az eredeti képet a bécsi szecesszió szupersztárja egy multimilliomos bécsi zsidó bankár műgyűjtő feleségéről festette. A mester ezen a művén dolgozott a leghosszabb ideig, amiben része lehetett a bonyolult, aranylapokat és gipszet is igénylő dekoratív technikának is, bár egyes művészettörténészek a szexre is gyanakszanak.
A szakemberek máig vitatkoznak azon ugyanis, hogy a modell, aki Klimt több más képén is szerepelt, valóban a festő szeretője volt-e, de az biztos, hogy szinte minden vonatkozó képén kifejezetten erős erotikus töltettel ábrázolta őt.
Az eredeti képet a bankár-cukorgyáros férj, Ferdinand Bloch-Bauer rendelte meg 1903-ban, arra számítva, hogy azt még az év októberében ajándékba tudja adni az anyósáéknak, ám végül négy évet kellett várnia, míg elkészült.
A korabeli kritikusok egy része éppen azt vetette a szemére, ami valószínűleg pont az egyik legerősebb szándékos fogás volt a képen, miszerint a tehetős modell vizuálisan szinte felolvad az ornamentikus háttérként szolgáló aranytengerben.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.