Baromi érdekes és igen tanulságos profilcikket írt a Guardian arról a fiatal, jóképű, sportos amerikai hittérítőről, John Chauról, akit tavaly novemberben nyilaztak halálra az Indiához tartozó Északi-Szentinel-sziget őslakói, a nagyon kevés olyan megmaradt törzs egyikének tagjai, amely semmiféle kapcsolatot nem ápol a modern világgal.
Chauról régóta tudni lehetett, hogy keresztény misszionárius volt, aki azért érkezett, hogy gyerekkori álmát beteljesítve megtérítse a maroknyi, elszigetelten élő őslakót, akiket egyébként a saját érdekükben megközelíteni is tilos, hiszen egy külvilágból behurcolt kórokozó gyorsan végezhetne velük, és akik már többször is nyilvánvalóvá tették, hogy semmiféle kapcsolatot nem óhajtanak fenntartani a külvilággal.
A pár soros hírek alapján joggal lehetett azt hinni, hogy hősünk naiv, lelkes idióta volt, aki nem igazán mérte fel a rá - és a bennszülöttekre - leselkedő veszélyt.
A Guardian azonban remek cikkében bemutatja, hogy a valós kép ennél sokkal összetettebb.
Az amerikai anya és kínai apa gyermekeként Amerikában született, a festői Washington államban felnőtt, a legkisebb gyerekkorától az egyetemig kizárólag karizmatikus vallási intézményekbe járó férfi minden volt, csak naiv vagy idióta nem. Sokkal inkább egy olyan, okos, jól felkészült, a terveit racionálisan kivitelező kifejezetten és tudatos ember, akivel csak egy probléma volt, ami viszont végül a halálhoz vezetett: elvakult fundamentalista volt, egy pünkösdista típusú karizmatikus-evangelizáló kisegyház fanatikus híve.
A kamaszkorában kitalált expedíciót 26 évesen megvalósító Chau az összes megszólaló szerint értelmes, tájékozott, jó szervezőkészségű, kimagaslóan sportos férfi volt. Onnantól kezdve, hogy középiskolásként egy leendő misszionáriusoknak szánt weboldalon először olvasott a Szentinel-sziget lakóiról, lényegében az egész élete a nagy expedícióra való, minden elemében racionális felkészülésből állt:
Amikor tavaly ősszel a helyszín közelébe utazott, csupa olyan lépést tett, ami arról árulkodik, hogy a legapróbb részletekig átlátta az akciója konkrét veszélyeit, mármint nemcsak azokat, amik őrá leselkedtek, hanem amik a bennszülötteket fenyegették:
Az sem tántorította el végleg, hogy amikor november 15-én először közelítette meg a szigetet keresztény halászok segítségével - az utolsó szakaszon egyedül, egy szál úszónadrágban kajakozva - majd az első helyieket meglátva azt kiáltotta nekik, hogy "John a nevem, szeretlek titeket és Jézus is szeret", azok ölelés helyett dárdarázással fogadták.
Ekkor még gyors visszavonulót fújt, és a naplójának bevallotta, hogy életében nem félt még ennyire, de még aznap partra szállt egy bibliával. Féltucatnyi bennszülött jött elő és valamit odakiabáltak neki. Ő megismételte, amit hallott, mire ők óriási hahotázásban törtek ki, amiből arra következtetett, hogy trágárságokat kiabálhattak neki. Valamiért úgy érezte ekkor, hogy a dolgok egészen jól alakulnak, de egy fiatal fiú ekkor kilőtt rá egy nyilat, ami beleállt a vízálló bibliájába. A nyilat kihúzta, visszaadta, majd elmenekült megint. Ezúttal úszva, mert a helyiek elvették a kajakját.
Ám ez sem vette el a kedvét. Írt a családjának, többek között arról, hogy a sziget a Sátán utolsó erősségeinek az egyike, mivel még sosem hallottak ott az Úrról. Másnap hajnalban rávette a halászokat, hogy tegyék ki a part közelében, majd hajózzanak el messzebb, hogy ne kelljen végignézniük, ha megölnék, illetve azért, mert úgy gondolta, hogy ettől nyugodtabbak lesznek a bennszülöttek, majd ismét nekivágott. Ekkor látták élve utoljára.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.