Orbán Viktor napirend előtt válaszolva a parlamentben beszélt arról, hogyan tesztelik a vírust Magyarországon:
„Mérjünk többet, teszteljünk többet. Ezt tesszük. Nem akarok itt virológiai kiselőadást tartani, csak jelezni szeretném, hogy olyan a vírus természete, hogy nem tudjuk szűrni, tehát nem lehetséges kiszűrni.”
Orbán arról beszélt, hogy csak akkor biztos az eredmény, ha már megjelent az antitest (pozitív a vírusteszt), amíg az nincs, addig csak 50-70 százalékos biztonságú a mérés. Orbán szerint emiatt előfordulhat, hogy valakit tesztelnek, annak az eredménye negatív, de közben már megfertőződött.
Az utóbbi napokban három budapesti kórházban (a Jánosban, a Jahn Ferenc Kórházban és az Uzsokiban) derült ki, hogy megfelelő védőfelszerelés nélkül kezeltetek koronavírusos beteget, mert azokon a tüneteik ellenére sem végezték el a tesztet. Pintér Sándor belügyminiszter viszont azonnal kapott ilyen vizsgálatot, noha nem voltak tünetei. A kórházakban történtek miatt több helyen is kénytelenek voltak az egészségügyi dolgozókat karanténba helyezni. Falus András, a SOTE immunbiológiai intézetének igazgatója lapunknak adott interjújában több tesztelést sürgetett az ilyen problémák megoldására.
Ők hosszabban is kapcsolatba kerültek a hét elején náluk ápolt koronavírusos beteggel. A többiek a zár alatt lévő kórházi épületben dolgoznak továbbra is, összesen hatan látják el az egész osztályt, és egyáltalán nem hagyhatják el a munkahelyüket.
A vele kapcsolatba kerülő kórházi dolgozók most karanténba kerülhettek.
Hiába kerültek kapcsolatba a beteggel, nem tesztelnek mindenkit. A karanténban lévő egészségügyi dolgozók el vannak keseredve.
Mivel kiderült, hogy kezet fogott egy koronavírusos marokkói miniszterrel.
Falus András Széchenyi-díjas akadémikus, a SOTE Genetikai Sejt- és Immunbiológiai Intézetének igazgatója szerint Magyarországon bőven van kapacitás sokkal több teszt elvégzésére, és létfontosságú lenne, hogy az ország éljen ezekkel a lehetőségekkel. "Ez abszolút vészhelyzet" - mondta.