Franciaországban évi 2830 milliárd forintot költenek az egészségügyi dolgozók béremelésére

külföld
2020 július 14., 06:19

A francia közegészségügy "történelmi pillanataként" jellemezte az új francia kormányfő, Jean Castex a megállapodást, amit hétfőn írt alá a kormány az egészségügyi dolgozókat képviselő szakszervezetekkel. A megállapodás összege tényleg történelminek tűnik:

az alapján a kormány évi több mint 8 milliárd euróval, vagyis 2830 milliárd forinttal növeli az egészségügyi dolgozóknak járó juttatásokat.

A keret java részéből másfél millió egészségügyi dolgozó - az ápolók, technikai személyzet, az idősotthonok dolgozói - bérét jövő márciusig két lépésben havi nettó 183 euróval megemeljék. Ez évi 7600 milliárd euró kiadás. Az állami kórházakban dolgozó orvosok 50-100 százalékos béremelése további 450 millió euróba kerül.

A francia kórházi dolgozók egyébként már a járvány előtt is több megmozdulást rendeztek, munkakörülményeik javítását követelve. A közegészségügyben 2019. március 18-án kezdődött a tiltakozási hullám, amely a párizsi Saint-Antoine kórházban egy ápolókkal szembeni agresszió következményeként indult. Azóta a 650 franciaországi sürgősségi osztály mintegy felénél folyamatosak voltak a tiltakozások és a sztrájkok. Az egészségügyi dolgozók tiltakoztak a munkaerőhiány és a romló munkakörülmények ellen, amelyeket a koronavírus-járvány miatti helyzet még inkább nyilvánvalóvá tett.

A járvány alatti ígéreteknek megfelelően Emmanuel Macron egy július 3-i lapinterjúban jelezte, hogy a kormány 15-20 milliárd eurót (5300-7080 milliárd forint) tervez az épületek felújítására és a műszerpark modernizálására fordítani, illetve rugalmasabbá tenné az egészségügy irányítását a döntéshozatalok decentralizálásával. Ezekről részletesebben várhatóan a keddi nemzeti ünnepen tervezett televíziós interjújában beszél majd az államfő. (Via MTI)