“Magyarország elemi érdeke, hogy a nemzetközileg is versenyképes, kiváló magyar kutatók következő generációja itthon képzelje el a jövőjét. Ennek elengedhetetlen feltétele, hogy a tudományos kutatások értékelése pártatlanul, tudományos alapon, a szakma szabályai szerint történjen.”
Ez talán a legfontosabb mondat abban a pénteken délben publikált rövid nyílt levélben, amit cikkünk közléséig több mint 100 Lendület- és ERC-djas, vagyis a legkiválóbbak közé tartozó magyar kutató írt alá.
“Alulírott Lendület- és ERC-nyertes kutatók tiltakozunk az NKFIH döntése ellen, amely az OTKA alapkutatási pályázatok esetében a szakértői testületek által felállított sorrendet a szakértőkkel való egyeztetés nélkül megváltoztatta.”
- kezdődik a szöveg.
Az aláírók ezzel a magyar tudományos életet felkavaró friss botrányra utalnak. Palkovics miniszter, illetve az általa irányított minisztérium egyik szerve ugyanis a magyar tudományos életben példátlan módon belenyúlt a tudományos alapkutatások támogatásáról szóló szakmai döntésbe.
A lépés annyira példátlan és durva volt, hogy Freund Tamás, az Akadémia nemrég megválasztott, a kormányzattal egyébként jó kapcsolatokat ápoló elnöke is felháborodott levelet írt Palkovicsnak, amiben olyanokat írt, hogy
„megdöbbenve értesültem arról, hogy a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal az egyes alapkutatási pályázati esetében a szakértői testületek által felállított rangsort megváltoztatta és ennek legkirívóbb eseteként miniszteri döntéssel egy, a testület által utolsónak rangsorolt pályázat is támogatást kapott”.
A kutatók mostani közleménye az Alaptörvényból is idéz, úgyis mint:
““(2) Tudományos igazság kérdésében az állam nem jogosult dönteni, tudományos kutatások értékelésére kizárólag a tudomány művelői jogosultak.” Magyarország Alaptörvénye X. cikk“
A nyílt levél azzal zárul, hogy
“Meggyőződésünk, hogy az Alaptörvénnyel, valamint a hazai és a nemzetközi tudományos közösség normáival is ellentétes döntést vissza kell vonni.”