Hatékonynak bizonyult a koronavírus elleni védőoltás Izraelben. A Times of Israel beszámolója szerint két héttel a Pfizer/BioNTech vakcinájával kezdett oltási program kezdete után, vagyis még azelőtt, hogy bárki megkapta volna a teljes védettség kialakulásához szükséges második dózist, már a felére csökkent a fertőzési ráta a beoltottak körében.
Izraelben azt figyelték meg, hogy az oltás első adagja után két héttel már kialakult korlátozott szinten az immunitás. Az egyes egészségbiztosítóknál más-más módszerekkel jelentős, 33 százaléktól 60 százalékig ívelő különbségeket mértek az oltott és a nem beoltott emberek megfertőződésében. Az oltottak már ebben a kezdeti szakaszban is jóval kevésbé fertőződtek meg.
Izraelben ezen a héten megkezdték a második dózis tömeges beadását is, és az oltottak nyomon követése hamarosan megválaszolhatja azt a két kulcskérdést, hogy mikortól számítható és meddig tart majd a teljes, a klinikai tesztek alapján 95 százalékosnak ígért védettség.
Izrael remek terep az oltás hatékonyságának mérésére, mert az egészségbiztosítók adatbázisukban pontosan rögzítik, hogy ki kapott oltást, és a beoltottakról harminc évre visszamenő egészségügyi információval rendelkeznek. "Izraelben mindenki tagja az egyik egészségbiztosító pénztárnak, ahol nyilvántartásokat vezetnek háttéradatokkal együtt, s így egyértelmű képet kapunk az életkor, a nem és a meglévő egészségi állapot összefüggésében is az oltás hatásairól" - mondta Rivka Abulafia-Lapid, a jeruzsálemi Hadassza kórház virológusa.
Izraelben eddig több mint egymillió, hatvan évesnél idősebb embert oltottak be legalább az első dózissal. (Via MTI)