Kevés orosz gáz jön Európába, óriási az áremelkedés

gazdaság
2021 szeptember 23., 05:42

Nagyon elszállt a gáz ára Európában, leginkább azért, mert az orosz Gazprom alig hajlandó szállítani. Egy héten belül történt, hogy:

  • Az irányadó holland gáztőzsdén 250 százalékkal lett drágább a következő hónapra leköthető gáz ára, mint januárban volt. Az áremelkedés csak a múlt hét óta 30 százalékos volt.
  • Az Európai Parlament 40 képviselője közös levélben szólította fel az Európai Bizottságot, hogy indítson vizsgálatot a Gazprom ellen, mert nem ad el elég gázt Európának.
  • A Nemzetközi Energiaügynökség felszólította Oroszországot, hogy adjon el több gázt Európának.
  • A Gazprom elnöke azt üzente az európaiaknak, hogy ne lepődjenek meg, ha még sokkal drágább lesz a gázuk.

Az áram és a gáz ára is nagyon gyorsan emelkedett idén Európában, de most ősz elejére, a fűtési szezon közeledtével a gáz különösen nagyot drágult. Egyre több EU-s országban merül fel, hogy valamiféle rezsitámogatással kellene készülni erre a télre, különben komoly szociális feszültségek jöhetnek.

Az áremelkedésnek több, kisebb oka is van:

  • A 2020-as leállások után az ipari termelés magához tért, újra nagy a kereslet az energiára. A gáz a többi kontinensen is drágul.
  • Ahogy erről korábban részletesen írtunk, a zöld átállás kikényszerítésére kirótt, a gázt is érintő szén-dioxid kvóta ára szintén gyorsan emelkedik.
  • Az európai mezők kimerülőben vannak, a sokáig elég jelentős holland termelés 2014 óta évről-évre nagyot csökken.
  • Közeleg a tél, a fűtési szezon előtt egyébként is felfelé mennek az árak.

Ám mindezek mellett van egy fő gerjesztője az áremelkedésnek, egy állam, ami a kommunikációjával is igyekszik hiszterizálni is az európaiakat: Oroszországról van szó.

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.