Sokszoros erőfölényben van Oroszország Ukrajnával szemben. Ez persze nem meglepő, az orosz hadsereg a világ egyik legerősebbje, ha az amerikaival nincs is egy ligában - ki van -, de létszámában és képességeiben is messze felülmúlja az ukránt, még ha az európai léptékkel kifejezetten nagynak is számít.
Az Al-Jazeera összehasonlítása szerint
Már ebből is látható, hogy Oroszország a háborút megelőző hetekben közel akkora haderőt vonultatott fel az ukrán határra, amekkora a teljes ukrán hadsereg. A nyugati hírszerzési értesülések már a múlt héten is 190 ezer orosz katonáról szóltak, azóta pedig további alakulatok is érkeztek az orosz-ukrán határra.
Az orosz hadsereg anyagi erőfölénye is hatalmas:
Oroszország rendre a globális top 5-ben van a hadseregre költött pénzben, katonai költségvetése 61,7 milliárd dollár, ez a kormányzati kiadások 11,4 százalékát teszi ki. Ukrajna is bőszen költ a hadseregére, kormányzati kiadásai 8,8 százalékát fordítja erre, de ez így is csak évi 5,9 milliárd dollár a Stockholmi Nemzetközi Béke Kutatóintézet (SIPRI) adatai szerint.
Ukrajnának ez alapján nyílt háborúban semmi esélye Oroszországgal szemben, amely képes teljesen megbénítani az ukrán légierőt - az első rakétacsapásokat eleve az ukrán katonai repterekre mérték -, a légi fölény biztosításával pedig szárazföldi erői is nagyobb biztonságban hatolhatnak be a vadászbombázók és a harci helikopterek fedezettüzében.
Az ukrán hadsereg mindazonáltal tud kellemetlenségeket okozni, mert az elmúlt hónapokban a nyugati szövetségeseitől sok Javelin rakétát kapott, Törökországtól pedig Bayrakhtar drónokat szerzett be. Ezek igen hatékony páncélelhárító eszközök, vagyis gerillataktikákat bevetve az ukránok komolyabb vérveszteséget is okozhatnak a támadó orosz alakulatoknak. (Via Al-Jazeera)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.