menu
search
account_circle

Ha a budapestieken múlik, akkor az ellenzéknek lett volna kétharmada

POLITIKA
2022 április 05., 18:35

Ahogy Orbán Viktor fogalmazott, a Holdról is, de Brüsszelből egészen biztosan látszódó győzelmet aratott a Fidesz vasárnap. A győzelmet Budapestről is látni, de mi történt volna, ha kizárólag a fővárosiak akaratának megfelelően alakul az új parlament?

Kétharmados ellenzéki győzelem.

Persze nem Budapesten kell megnyerni az országos választást, de azért nézzük meg a számokat.

A belföldi szavazatokat nézve, 98 százalékos feldolgozottságnál:

link Forrás

Vagyis Budapesten a 890 ezer pártlistás szavazatok 47,4 százaléka ment az ellenzéki közös listára, 41,4 a Fideszre.

A fővárosi pártlistás szavazatok 5,1 százalékát kapta Kétfarkú, 4,2 a Mi Hazánk.

Vagyis ha a budapesti adatok döntöttek volna, a Kétfarkú parlamenti párt, a Mi Hazánk nem.

1,3 százalékot kapott Gattyán Pártja Budapesten. Majdnem ennyit országosan is tudtak hozni.

Egyéni mandátumokban van némi bizonytalanság, jelenleg 16 kerületben vezet az ellenzéki jelölt, 2-ben a fideszes. A végeredményhez meg kell számolni még egy szavazókört, amibe belekeverik a külképviseleteken leadott szavazatokat. Itt valószínűleg többségben lehetnek az ellenzéki szavazatok. A XVI. kerületben így megfordulhat az eredmény, az eddigi képviselő, a fideszes Szatmáry Kristóf jelenleg mindössze 38 szavazattal vezet Vajda Zoltánnak szemben, 2 911 szavazatot számolnak még meg. Ha itt fordítás lesz, akkor a 18 budapesti választókerületből 17-ben lehet az ellenzéké az egyéni mandátum.

Elvileg megfordulhat még a másik fideszes mandátum is. A XVII. kerületben a szintén eddigi képviselő fideszes Dunai Mónika 761 szavazattal vezet, még 2 325 szavazatot kell megszámolni, közte a külképviseletieket is. Erre a fordításra azért kevesebb az esély.

Ha a 16:2-es arányt vesszük alapul, akkor az egyéni mandátumok 88,9 százalékát vitte el az ellenzék a fővárosban. Ez országosan azt jelentené, hogy a 106-ból 94 mandátum lenne az ellenzéké.

Ha a valószínű XVI. kerületi fordítással a 17:1-est aránnyal számolunk, akkor 106-ból 100 lenne az ellenzéké.

Így simán összeállna az ellenzéki kétharmad.

De a valóságban jelenleg a 106 választókerületből 88-ban vezet a fideszes jelölt, 18-ban az ellenzék. A Fidesz pártlistájára pedig 51,54 százalék szavazott itthon, míg a közös ellenzékre csak 34,2 százalék, a Mi Hazánk parlamenti párt lett, a Kétfarkú pedig nem.

Az ellenzék összes szavazatának majdnem minden negyedik (23,4 százalék) volt budapesti. A Fidesznél ugyanez az arány 13,6. Vagyis csak minden hetedik fideszes szavazó lakik a fővárosban.

Érdekes, hogy a Budapest hatás nem nagy hatósugarú, Pest megyében minden választókerületet a Fidesz vitt egyéniben (matematikai esély még itt is van pár helyen a fordításra, de ez tényleg inkább csak matematikai esély). Pártlistán pedig a Fidesz kapott több szavazatot. A 88 nem fővárosi kerületből mindössze kettőben vezet ellenzéki jelölt, Pécsen Mellár Tamás és Szegeden Szabó Sándor.

Kiemelt videóink

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.