Halálra ítélték a Mariupolban elfogott brit és marokkói katonákat

háború
2022 június 09., 14:44
comments 17

Terrorizmus vádjával halálra ítéltek két brit és egy marokkói férfit Donyeckben. Az orosz hadsereg Mariupolban ejtette foglyul őket, mindnyájan az ukránok oldalán harcoltak a háborúban. A tárgyalás a szakadár „népköztársaság” területén zajlott.

A britek állításuk szerint nem zsoldosok, hanem az ukrán haditengerészet tagjai voltak, ezért rájuk is vonatkozik a hadifoglyokról szóló genfi megállapodás. A 28 éves Aiden Aslin családja szerint a férfi 2018-ban költözött Mikolajivba, ott ismerkedett meg a barátnőjével, és jelentkezett az ukrán hadseregbe.

Az orosz állami média mégis zsoldosokként mutatta be őket, akiket akár halálra is lehet ítélni.

photo_camera Aiden Aslin, Sean Pinner és Szaadum Brahim Fotó: KONSTANTIN MIHALCHEVSKIY/Sputnik via AFP

Bár kérdéses, hogy mennyire beszélhettek szabadon, a brit foglyok az egyik felvételen arra kérték Boris Johnson miniszterelnököt, segítsen nekik hazajutni, cserébe pedig engedjék szabadon az Ukrajnában fogva tartott oroszpárti ukrán oligarchát, Viktor Medvedcsukot.

Szerdán az orosz állami hírügynökség arról számolt be, hogy Sean Pinner, Aiden Aslin és Szaadum Brahim is elismerték bűnösségüket.

Aslin parlamenti képviselője, Robert Jenrick szerint az eljárás sérti a nemzetközi jogot, és az oroszok példát akarnak statuálni a két brit férfi halálra ítélésével.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán újságíróknak azt mondta, London nem vette fel a kapcsolatot Moszkvával a fogságba esett britek ügyében. Hozzátette, ha a brit fél meg kívánja fellebbezni az ellenük meghozandó ítéletet, akkor azzal gyakorlatilag elismeri a donyecki „népköztársaságot”. (Guardian)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.