
A május végi EU-csúcs után napokig azzal volt tele a nemzetközi sajtó, hogy Orbán Viktor kizsarolta a kollégáitól, hogy a vezetéken szállított orosz gázra ne vonatkozzon EU-s szankció. A döntéssel jól járt a harcos és hangos magyar igény mellé csendesebben felzárkózó Szlovákia és Csehország is, sőt, ha akarna, akkor Lengyelország és Németország is élhetne a lehetőséggel. Közel egy hónapig ment a vita a feltételeken, a magyar kormányfő végül majdnem ugyanabba az alkuba ment bele, mint amit május 6-án az Európai Bizottság ajánlott neki, erről itt írtunk részletesen.
Már vége volt a csúcstalálkozónak, már befejezdtdek a nemzetközi sajtótájékoztatók, amikor Kiril Petkov bolgár miniszterelnök bejelentette, hogy egyébként a burgaszi kikötő 2024 végéig még fogadhat orosz olajat a tenger felől is. Az erről szóló bolgár igényt nem kísérte nemzetközi figyelem, de a kivétel valóban bekerült a hivatalos szankciós határozatba. Nem volt zsarolós hírverés, csak megoldódott valahogy, miközben az EU-s intézmények vezetői örömmel jelentették, hogy a tengeri szállítást tiltó szankciót sikeresen megoldották - sohasem téve hozzá, hogy a Bulgáriába irányuló szállítást kivéve.
Bulgária belpolitikai fordulatai azért érdekesek, mert az embargós kivételeken kívül más fontos ügyekben is vannak párhuzamok a magyar politikával. Bulgária sem szállít fegyvereket Ukrajnának, sokat foglalkozik az Európai Bizottság az ottani gyanús közbeszerzésekkel. A helyi politika erős embere 12 éve volt hatalmon a legutóbbi választás előtt, csakhogy ott egy nagyon színes koalíció óriási nehézségek árán kilökte a hatalomból. Ám az egymással acsarkodó, korrupció-ellenes programmal induló szövetség tagjai fél év alatt úgy összevesztek, hogy most komoly bajban van a kormány.
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére a közelmúltban a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg felületeinken. Ebben közösségként együttes a felelősségünk, a mienk kiemelt. Amíg újragondoljuk a teendőinket, nem minden cikkünk alatt lehet kommentelni. Egyszersmind kérjük és köszönjük, ha nem csak szabályzatunk betűjének, de a szellemének betartása felett is segítetek őrködni.
Ha kommentelnél, ahhoz Közösség vagy Belső Kör csomagra van szükséged. Ha csak olvasnád a többiek hozzászólásait, ahhoz nem kell előfizetés.